Аренда серверов компании HOSTiQ
Головна
  • ЗМІ про нас

Євразійський проект почав розсипатися з Лукашенка?

23.04.15 11:12


З параду дипломатичних відмов їхати до Москви на святкування 70-річчя Перемоги відмова Олександра Лукашенка виглядала чи не найяскравіше. Демонстративне уникання московських святкувань (мовляв, у мене в Мінську - свій парад) супроводжувалася відмовою білоруського лідера брати за символ перемоги колорадську стрічку, яку у цій країні замінив цвіт яблуні. Чи означають ці кроки білоруського правителя, що Євразійський проект, у який Путін вклав стільки коштів, розсипається? Чи є у Білорусі можливість утримати суверенітет, враховуючи економічну залежність від РФ? І нарешті, що означають військові містечка, які облаштовує Білорусь на кордоні з Україною?

Ми попросили прокоментувати це колишнього Надзвичайного та Повноважного посла України у Білорусі, колишнього віце-прем'єр-міністра України Романа Безсмертного.

ЄВРАЗІЙСЬКИЙ ІНТЕГРАЦІЙНИЙ ПРОЕКТ ЗАМІШАНИЙ НА СТРАХУ

- Відмова взяти участь у московському святкуванні свідчить про те, що Лукашенко не позбавлений здорового глузду, він прекрасно розуміє: у надрах Кремля зріють експансіоністські кроки по відношенню до Білорусі.

Невипадково по території Білорусі, особливо Гомельської, Вітебської областей, сьогодні ходять бригади російських скінхедів, які розклеюють листівки, що це «земля русская» та всяку цю хрєнь, яку пережили ми з вами не один раз. Що ж стосується євразійського економічного простору, то як Казахстан, так і Білорусь ішли в цей проект, розуміючи можливі емоційні наслідки з боку Росії у випадку відмови. І будучи не просто залежними, а майже повністю залежними від РФ, вони змушені були йти на цей механізм співпраці.

Моє особисте спілкування з послом Казахстану багато на що відкрило очі, коли пізніше я перебував у Мінську. Я побачив і почув те, що він хотів донести мені як представнику України. А суть його розмов така: нам нікуди дітися, ми не просто перебуваємо під тиском, нам загрожує пряма, відкрита агресія. Тому очевидно, що цей Євразійський простір як ідея відродження Радянського Союзу або як нова пострадянська модель, яка живила Москву, була мертвонародженою дитиною. Я бачив страх в очах і білорусів, і казахів, які йшли в цей Євразійський проект.

Якщо українці вже стрибнули у воду спротиву Росії, і нас, як у вирі, молотило через газові, нафтові конфлікти, торгові війни, ми вже були в цьому вирі і розуміли, що від цього нам нікуди не подітися, то білоруси й казахи не наважилися на цей крок.

БІЛОРУСЬ ТАКОЖ МАЄ СВІЙ П'ЄМОНТ. ВІН КАТОЛИЦЬКИЙ

- Коли я починав розмову з дипломатичними особами Білорусі щодо згубності євразійського проекту і казав, що Україна чинить спротив, то чув відповідь: «Ну, ви розумієте, у вас є П'ємонт у вигляді Галичини, а що є у нас?». При цьому вони не помічали, що католицькі Гродненська і Брестська область - це такий самий П'ємонт Білорусі, як і Галичина в Україні.

Моє життя складалося так, що я служив в армії в Казахстані, а потім працював у Мінську. Тож я дуже добре розумів, яка різниця там між Північно-казахстанською областю і Південною, наскільки це різні регіони потенційно, і чому там столицю перенесли з Алма-Ати в Астану. Це дуже важливі речі для східної людини, от чисте поле - і поява цього сіті, це дуже символічно. Я не хочу говорити про режим Назарбаєва і режим Лукашенка, тому що вони недалеко один від одного.

Але, очевидно, що і СНД, і потім оцей Митний Союз, і Євразійський простір - це інтеграційні проекти, які інтелектуально живили російський імперіалізм і експансіонізм. Ці проекти давали йому кров для життя. Але це розуміли і білоруси. На сьогоднішній день перебувати у цій зав'язці Білорусі дуже небезпечно, ще рік тому я казав, що білорусам треба думати, як від цього всього відійти, бо інакше вони просто стелють «червону доріжку» для агресії. Більше того, тут ще є інша небезпека, ця «доріжка» буде проїздом через Мінськ у Вільнюс. Бо ж не виключено, що білорусів штовхнуть на конфлікт із Балтикою.

Сьогодні у Білорусі йде давній процес делімітації та демаркації кордону з Україною. Закономірний процес бо з дванадцяти переходів тільки три перебуває в допустимому, візуально прийнятному вигляді, всі інші – це просто «стежки». Кордон треба облаштовувати. Це потрібно для боротьби з нелегальною міграцією та з контрабандою, я вже не кажу про достовірний облік просто товарних операцій, який здійснюється між двома країнами.

Щодо облаштування військових містечок, очевидно, вже давним-давно Путін готує Білорусь до агресії або проти України, або проти Балтійських країн, і це видно. Я думаю, що відповідні факти розвідка фіксує. Гадаю, що відмова Лукашенка від візиту в Москву невипадкова, бо він розуміє, що його втягують у процес експансіоністських планів Кремля. Таким втягуванням в процес було вже навіть те, що нам запропонували Мінськ, як майданчик для переговорів Києва та сепаратистів. Це був Путінський майданчик, який був, вибачте, втюханий і Європі, і Україні, на який ми просто здалися. Але повертаючись до передумов незалежності Білорусі.

Мене запитують, чи залишились там хоч якісь неросійські галузі та активи. Важке питання. Бо, окрім «Белкалію», який перебуває в певній кредитній залежності від РФ, все інше - фактично це вже не просто російське, в більшості воно путінське, у керівництві цими активами стоять прізвища людей, які є довіреними людьми самого Путіна. Тому білорусам дуже важко, і тут треба чесно казати: вина за те, що сталося, лежить повністю на Лукашенку. Зараз я не хочу цитувати одного російського посла, але мене вразило, що в його абсолютно принизливому щодо Білорусі вислові була вся повнота російської зневаги до цієї країни. І мені дуже жаль цей трудолюбивий прекрасний європейський народ, що Лукашенко, не знаю, в угоду якимось там незрозумілим для мене ідеям просто здав на якийсь час під Москву. І дай, Боже, їм сили витримати це все випробовування і вийти з нього. Ну, на 9-мільйонний народ - чотири школи білоруської мови, ви розумієте, це знущання просто. Це просто знущання, коли вони чують білоруське слово тільки з Білостока, із сусідньої Польщі чи Литви. Так жорстоко чинити по відношенню до народу.

Можливо, надмірно терплячого народу. Я згадую слова, які почув, коли спілкувався з інтелігенцією, білоруськими письменниками. Я задав їм якось питання: «Уявіть ситуацію: Лукашенко почне говорити білоруською мовою, відродить усе те, що нагадує хоча би в собі Білорусь, поверне добре ім'я митцям, починаючи від Василя Бикова покійного, закінчуючи Станіславом Шушкевичем, перестане знущатися, припинить вуличні арешти, перестануть їздити «воронки», які нагадують 1937 рік, тільки що зроблені на базі МАЗа, вони великі, розумієте, такі великі кунги ці, де ловлять. Чи ви пробачите Лукашенку все те, що було зроблено?». Я був шокований відповіддю. Вони сказали: «Так, ми йому пробачимо». У двох класиків - українського Тараса Шевченка і білоруського Максима Богдановича є вірші з однаковою назвою, вони обидва називаються: «Розрита могила». Тільки білоруський класик констатує факт і нічого більше, а український класик закликає до сокири - ось де різниця. Але, розумієте, проблема в тому, що наш прожив трохи довше і зрозумів те, чого не зрозумів білорус, до речі, білорус похований у Ялті.

Цей символізм дає розуміння, чим вони відрізняються від нас: вони чесні, трудолюбиві, вони тягнуть цю лямку, вони будуть колись прекрасним європейським народом, але вони ніколи не скажуть «ні», от у них не вибухне отой протест.

БІЛОРУСЬКА ОПОЗИЦІЯ ЩЕ СКАЖЕ СВОЄ СЛОВО

- Вони надмірно терплячі, але мені здається, що тут у їхньому терпінні також є їхня сила, і дай їм Бог хоча б одних чесних виборів. Якщо ситуація зміниться, очевидно, що країна піде розвиватися дуже швидкими темпами. І тут є одна річ, щодо якої я ставлю собі запитання, я не готовий формулювати це як відповідь, от цей П'ємонт їхній, він католицький, а наш П'ємонт, він греко-католицький - отут треба шукати відповідь.

Бо Білорусь, вона рівна у двох релігійних вимірах, там є православні (в Московському православ'ї) і католики, там же невипадково йде Лукашенко, а за ним - нунцій католицький і православний митрополит. У них завжди на заходах, навіть на тих, які дуже нагадують радянські, попереду президент, а за ним - папський нунцій і православний ієрарх. Отут треба шукати цю відповідь. Але моє глибоке переконання, от знаючи їх, я вірю у велику долю цього народу.

Я нещодавно спілкувався з академіком Ігорем Юхновським на цю тему. І він, людина далекоглядна, переконаний, що зміна Путіна, приведе до суверенізації Білорусі та суверенізації Казахстану. Бо білоруська опозиція є, вона достатньо сильна. Опозиція - це люди на кшталт Шушкевича, який постійно працює, Санніков, який сьогодні перебуває в Лондоні у вимушеній еміграції чи Станкевич, який до цього часу в ув'язненні. Також є маса людей, які здатні сьогодні повести за собою Білорусь. Якщо Білорусь проведе чесні вибори, то однозначно там відбудеться і зміна політичного режиму.

Лана Самохвалова, Київ.

Джерело: Укрінформ


  • Картинка дня

всі карикатури

  • Головне

06.11.16 20:10
Судовий вирок колишньому президенту стане пересторогою наступним владам

Я не буду спокійно слухати обіцянки підлеглих продовжити слідство і дати результат через 2-3 роки. Мене бісять посилання на те, що Литва ВІСІМНАДЦЯТЬ років розслідувала вбивства під Вільнюським телецентром.далі

01.11.16 23:20
Електронні декларації не предмет для жартів

Якщо, приміром, народний депутат не змінить наявність трильйона гривень готівки у себе вдома, я змушений буду відкрити провадження про несплату ним податків в особливо великому розмірі.далі

01.11.16 22:26
Електронне декларування лише початок, а не кінець процесу очищення

У першу чергу Генпрокуратура буде аналізувати декларації половини народних депутатів України, які задекларували готівку понад 100 тис дол США.далі

01.11.16 21:59
Я готовий продемонструвати наявні грошові кошти та цінності, які задекларувала сім’я, а також всі документи, які свідчать про легальність походження статків

Декларацію Генерального прокурора має перевіряти, у разі наявності обґрунтованих підстав, Національне антикорупційне бюро України, а також Національне агентство з питань запобігання корупції.далі

Усі головні події 

  • ЗМІ про нас

ШОК IN-прокуратура померла в суботу

17.07.16 22:11Очільник ГПУ одразу вийшов до трибуни і почав розповідати правду, яка багатьом із присутніх виявилася страшнішою навіть від найцинічнішої брехні. Бо, виявляється, волинська прокуратура, влада та інші силові структури перетворилися на злочинний клубок.далі

"Донбас має повернутися в Україну, а не Україна - на Донбас" - Безсмертний

11.02.16 13:33Росія хоче геополітичного лідерства. Для неї українські Крим, Донбас - це дві сторінки великої книжки, що намагається писати Путін. Вони дають йому лаври "великих" попередників.далі

 

РОМАН БЕЗСМЕРТНИЙ: "КОЖЕН РАУНД ПЕРЕГОВОРІВ У МІНСЬКУ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ЯКОГОСЬ "ШПЕКТАКЛЮ""далі

Люстрація з самого початку була більше модою, ніж відповіддю на проблемудалі

Юрій Луценко: "Коли люди кажуть: Вся влада - суки, сволочі, нічого не роблять, - то я їх розумію"далі

Юра психанул, или Реформы – дело случаядалі

Інші матеріали розділу 

Транспортная компания ПАО Севертранс
Транспортна компанія ПАТ Північтранс

Розробка сайту: Дмитро Лимаренко
2013

YouTube Facebook
Завантаження

Магазин охотничьего и тактического снаряжения

Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на 3republic.org.ua
RSS