Аренда серверов компании HOSTiQ
Головна
  • Інтерв'ю

Юрій Луценко: «Останнє речення мого закону: «Автоматичне призначення на посаду поліцейських заборонено»

13.01.15 11:41


Голова фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Юрій Луценко – учасник програми «Букви закону» на радіо «Вести»

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Добрый вечер, это программа «Буквы закона» первая в этом году, сегодня ее проведу я, Валерий Калныш. И поговорим мы сегодня о проекте закона Украины «Про национальную полицию». Автором этого законопроекта, который, кстати, вы пока еще не сможете увидеть на сайте Верховной Рады, является депутат, лидер парламентской фракции «Блок Петра Порошенко». И подчеркну, в прошлом министр внутренних дел Юрий Луценко. Добрый день.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Вітаю Вас.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Юрий Витальевич, давайте начнем вот с чего. Вы закончили 7 января, если я правильно помню.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Так, я вже десь місяців два працюю над готовим текстом, і 7 січня, користуючись тим, що стало набагато менше навантаження по зустрічам, в домашній обстановці закінчив робити цей дуже важливий, як на мене, закон.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Когда Вы внесете его в Верховную Раду?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Зараз мої помічники готують відповідні таблиці, супроводжуючі документи, я думаю, що буквально перші дні цього тижня вони вже будуть в Парламенті.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Ну а теперь давайте, собственно, по самому закону. В чем, по Вашему мнению, состоит необходимость появления этого закона, и насколько сильно он списан с действующего закона «О милиции»?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Необхідність створення нового правоохоронного органу, який не буде продовженням радянських, а особливо ганебних пострадянських традицій, виник давно. Тому насправді я користуюсь текстами, які готував ще будучи міністром внутрішніх справ. В другому своєму законі я усвідомив необхідність радикальної зміни підходів до МВС, тут хочеться підкреслити, бо йдеться не лише про поліцію, а про те, що є МВС. В Радянському Союзі це було Міністерство міліції, таким воно, власне, і залишилось, і дуже дивним було поєднання європейської традиції цивільного міністра і норми закону, по якому міністр є начальником міліції. Ну от як я, цивільна людина, можу бути начальником наприклад керівника оперативної служби двадцяти п’яти річного стажу скажімо Дніпропетровської області. Та ніяк, тому звичайно треба нарешті усвідомити: МВС – це вільний підрозділ, я би сказав Холдинг, під координацією якого є національна поліція, гвардія, міграційна служба, прикордонна служба. Між іншим, держкомрелігій по європейським стандартам має бути віднесено до проблем внутрішньої політки, і багато іншого, але міністр не може призначати або знімати з посад поліцейських. Це вплив політиків, це вплив нефахових підходів на діяльність цієї поліцейської служби.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Именно поэтому у Вас в статье четвертой написано, что непосредственное руководство полиции Украины проводит начальник национальной полиции.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Отже я якраз і кажу, МВС стає холдингом, у якого є національна поліція, начальник національної поліції є керівником центрального органу виконавчої влади. Тобто фактично під міністерством, який сам призначає свою вертикаль. І він несе відповідальність перед законом, але не перед партією, яка делегувала міністра. Міністр впливає на нього через бюджет, пріоритети так, як це робиться у всіх європейських країнах, але він не може зняти, наприклад, начальника карного розшуку або начальника ДАІ в тій чи іншій області. Але виникає інша загроза. Чи не стане ця національна поліція закритою кастою від впливу і політиків, і громадян. Саме тому, з моєї точки зору, є достатньо революційний підхід, коли керівництво місцевої ради узгоджує заступника начальника по громадській безпеці і начальника дорожньої поліції.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вот тут, кстати, у меня вопрос. А почему у вас написано, что местные советы могут не менее двумя третями соответствующего совета выразить недоверие заместителю. Но почему-то речь не идет о руководителях.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Поясню, давайте спустимось з текстів на практику. Місто наприклад, Львів, мер Львова може подавати кандидатуру заступника міської поліції по громадській безпеці. Чому саме його? Бо це саме та людина, яка забезпечує громадський порядок. Це керівник патрулів, дільничих інспекторів, дорожньої поліції, дитячої поліції, ну і багатьох інших таких речей, з якими стикаються громадяни щодня. Але він не повинен впливати, мер і рада, на карний розшук, на оперативні служби, на економічну поліцію, і на інші підрозділи, які, власне, можуть і до нього прийти. Тому він не повинен на них впливати. А от все, що стосується виконання його функцій як градоначальника, безпека громадян, захищеність, патрулювання вулиць, дорожня поліція – це він буде їх рекомендувати. Далі депутати, міська рада, двома третинами можуть зняти цю особу, якщо їхня рекомендація виявилась неправильною. Так також буває, дві третини голосів – він відсторониться. Але половина голосів будь-якого працівника громадської безпеки, тобто поганий дільничий, є скарги, що він п’є горілку і б’є громадян? Половина рішення сесії, і він йде з роботи. Міністр не може слідкувати за всім, і начальник національної поліції не встежить за ста п’ятдесятьма тисячами поліцейських, тому місцеві депутати зможуть відставляти будь якого працівника, нинішньої ДАІ, майбутньої дорожньої поліції. Нинішнього патруля, дільничих інспекторів міліції, інших людей, які знаходяться в прямому контакті з виборцями. А двома третинами їхнє керівництво. А от депутати не мають права, і ніде в світі так не є, зняти начальника карного розшуку або економічної безпеки тощо.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: В середине сентября прошлого года действующий министр внутренних дел Арсен Аваков анонсировал реформу, там тоже есть слово «полиция». Он распространил через свою пресс-службу такой драфт, видео четыре с половиной минуты, если не ошибаюсь. Где рассказывается о том, какой будет полиция в новой Украине. Ваш законопроект, планы Авакова, они кореллируются между собой, есть общее что-то?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Ми бачили цей мультик під час обрання Міністра внутрішніх справ Авакова вдруге. Гарний мультик, але я як людина, яка трохи попрацювала у владі, знаю, якщо хочеш завалити справу – пиши концепцію. МВС створило величезну комісію, з залученням дуже гарних фахівців громадського сектора, які написали концепцію. Концепція правильна, але далі Міністерство не пішло. Очевидно, в силу завантаженості військовими справами, воєнними проблемами, створенням потужних підрозділів Нацгвардії тощо, Міністру не дійшли руки до наповнення цієї концепції прямими документами. Ну послухайте, можна скільки завгодно показувати мультик про те, якою буде поліція, але потрібен закон по поліції. Цей закон повністю вписується в запропоновану концепцію. Що важливо в цьому законі для громадян. Вони будуть питати. Хто буде створювати нову поліцію, і чи вона не стане просто перейменованою міліцією? Правда? Це ключове запитання.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Естественно, что поменяется в правоохранительном органе, кроме названия?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Бо всі ці мультики в принципі зараз покривають те, що за дев’ять місяців нічого не змінилось в міліції, крім повного розвалу, який зумовлений кризовим станом України.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Достаточно жестко характеризуете деятельность Авакова.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Ні, не Авакова – системи. Перепрошую, якщо вбивства збільшились в два з половиною рази. Якщо їхнє розкриття – менше половини розкрито. Якщо викрадення автомобілів збільшилось більше, ніж в два рази, і лише тридцять відсотків машин знайдено, розбоїв збільшилось, якщо не помиляюсь, в 1,8 разів, а розкрито менше половини. Система розпалась. Нема протистояння з Аваковим, є просто розуміння – пострадянська міліція закінчилась, вона вже не несе в собі жодного результату. Як і все пострадянське, вона впала. Пам’ятаєте, що я казав на Майдані? Ми втекли з соціалістичного табору, ми вийшли з цього бараку, назад повернення немає. Той, хто хоче далі використовувати старі елементи в державі, той програє. Тому я пропоную створити нову поліцію, з нуля. Зверніть увагу на останнє речення мого закону, в самому кінці. «Автоматичне призначення на посаду поліцейських заборонено». Це означає, що не буде перелицювання і перейменування в автоматі. За півроку пан Аваков має провести просту річ, створити поліцейські комісії, дві третини з яких сформують правозахисники. Набрати новий персонал, можливо, з тих самих міліціонерів в тому числі, якщо вони пройдуть тести і детектор брехні. І створити новий персонал у поліції, всі посади будуть визначатись на конкурсах, крім молодшого навчальницького складу, бо це курсанти, які приходять з інституту, вони автоматично займають посади, на які їх делегували для навчання. Всі решта, починаючи від капітана і вище, всі посади є конкурсними, і поліцейські комісії – не начальники, не політики, де засідають в тому числі правозахисники. Визначають на тестах, на екзаменах в тому числі застосування детектора брехні, хто може стати керівником того чи іншого підрозділу аж до заступника керівника Національної поліції.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Планируется ли сокращение штата?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Безумовно.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Со скольки до скольки?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Тут закон не може визначити рамки, це не справа закону. Я думаю, що порядком ста п’ятдесяти тисяч поліцейських в погонах Україні потрібно.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Это программа «Буква закона» мы обсуждаем законопроект Юрия Луценко «О национальной полиции». Мы поговорили, как будет формироваться. Давайте теперь поговорим, чем будет заниматься, собственно говоря, полиция. Вы делите структура криминальная, полиция общественная безопасности, меня заинтересовала такая статья, дорожная полиция. Меня заинтересовал такой момент, в прямом смысле слова прикладной. Дело в том, что у Вас говорится по поводу спецсредств, которые могут применяться полицейскими, это статья 25 прочитаю. Меня сам вопрос интересует, что-то добавится в этом списке, к тому, чего нет?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Інновації особливої немає, є просто відкритість, сьогодні міліція має право застосовувати засоби які дозволені постановою Кабміну. Ну де людина буде шукати ту постанову, раніше вона взагалі була закрита, я її як міністр відкрив. Більше того, постанова Кабміна, ну наприклад, Азаров зібрав Кабмін, і дозволив вибухові гранати посиленої дії, які в принципі вбивали хлопців на Грушевського. Тому це не правильно, я в тіло закону вніс предмети, які заборонено застосовувати.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Ну что бы было понятно, часть пятая.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Заборонено бити гумовими кийками по голові, шиї, голові, ключиці, нижче поясу. Застосовувати сльозоточивий газ або гранати в натовпі, де є жінки, і багато речей які раніше були в постанові, але її можна було корегувати незалежно від думки громадськості, або навіть депутатів. Зараз заборони є чіткими, вони відповідають європейським нормам. Так, ми розуміємо, що кийки є у кожної поліції світу, але є чіткі правила їх застосування. І якщо вони раніше були у постанові, а порушення постанови це одне, а тепер вони є в законі, а порушення закону це є кримінальна відповідальність.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Поправьте меня, водометы, и это на Майдане говорили, при плюс семи нельзя использовать было. Здесь плюс десять. Почему?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Так точно, це європейська практика.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Еще меня интересует, то что касается вот статья 24 «застосування заходів фізичного впливу». Как я ее понимаю, тут прописано таким образом, что «У випадку вчинення адміністративного проступку, чи кримінального правопорушення, під час мирного зібрання поліція має припинити це діяння, затримати особу при цьому не зупиняючи і не перешкоджаючи мирному зібранню»

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Так це також дуже важливий підхід, бо звичайно може бути людина, яка порушує правопорядок, але всі інші демонстранти в цьому не винні, раніше це використовувалось дуже просто. Запускалась тітушка, яка провокувала громадський порядок, і на цій підставі заборонялось взагалі все зібрання. Мало того, пакувались всі. Так при мені такого не було, я пам’ятаю що я перший почав доводити міліції про те, що не потрібно збирати десять автобусів «Беркута» на кожен мітинг, ну який смисл. Кажу: поставте там чергового, будуть проблеми – приїдуть, в нас десять хвилин досягнення по столиці. Вони ніяк не могли цього збагнути, казали, ну як треба ж за ними наглядати. Навіщо? Люди демонструють, вони наприклад пікетують мерію, або Кабмін, або МВС. Це їхнє право, в чому проблема? За мій час навчились, але потім їх різко перенавчили оточувати мітинг, впроваджувати провокатора, який порушив формально громадський правопорядок, і на цій підставі пакували всіх підряд або били.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Теперь выщелкивать по одному будут.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Тепер так, зверніть увагу там ще є одна цікава стаття «іменем закону, поліція».

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вот только хотел спросить.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Підходить поліцейський і має сказати формулу. «Іменем закону, поліція, вимагаю» наприклад, припинити ламати паркан, або бити вікно, той хто не підкоряється цьому наказу, буде затриманий. В результаті саме той, хто вчиняє правопорушення, буде затриманий, інші демонстранти залишаться.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Я процитирую, это статья 23 часть вторая «Попередження має бути зроблене голосом при значній відстані, або звернені до великої кількості людей через гучномовні установки, підсилювачі мови, попередження поліцейського починається зі слів: поліція, іменем закону». А откуда Вы взяли эту фразу.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Знову ж таки, це європейська норма, вона є в багатьох законах. Чесно кажучи, для мене взірцевим був закон про польську поліцію. Там достатньо добре збалансований інтерес політичного керівництва міністерством, і фахового керівництва національної поліції, яку здійснює комендант головний. В нашому випадку начальник національної поліції. Ці всі норми є загальноєвропейськими нормами, мало того, так колись навіть було в радянському союзі. Міліціонер мав спочатку сказати «міліція», дати певний сигнал як у разі застосування скажемо табельної зброї, постріл вгору.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Здесь еще при задержании Вы предлагаете цитировать статью Конституции.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: А це знову ж таки норма, яку я вводив на посаді Міністра внутрішніх справ, потім її скасували. Зачитування прав є обов’язковим в діях будь-якої поліції. Людина, яка затримана, має знати свої права, їй або вголос зачитають, або вручать відповідний письмовий документ, для ознайомлення.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Если этого не будет сделано как в американских фильмах, может ли человек опротестовать свое задержание.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Адвокат в такому разі може звертати увагу суду на незаконність затримання, бо була порушена норма ознайомлення з правами. Далі вже питання про суди – це, напевно, тема іншої передачі.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Сроки предварительного заключения?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Залишаються тими самими, превентивне затримання 72 години до рішення суду. Дехто каже, що це забагато, я готовий до дискусії з цього питання, хоча думаю, що нинішня ситуація в Україні потребує збереження цієї норми. Хочу звернути увагу, що людину будь-яку можна захопити, кинути на 72 години. Тут чітко записані норми, яку людину взагалі можна затримати, за які дії, і що далі з нею має відбуватись. Які документи мають вивчатись. Відеофіксація її спостереження, всі, хто до неї заходить, і так далі.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вы сказали о работе милиции по контракту.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Найбільшу революцію цього закону, якщо Ви хочете знати, саме для майбутніх працівників, є те що їх призначать на контракт. А значить, кожен новий міністр, начальник, депутат, мер, не зможе просто так просунути свого кума, вигнавши попереднього професіонала. Контракт начальника Національної поліції на п’ять років заключає Кабмін, його заступника на п’ять років заключає Міністр. Він призначає за узгодженням з міністром керівників областей, міст та районів з контрактом на п’ять років, це означає, що профі захищений і не боїться потрапити в якусь політичну розбірку або кумівські перетасовки. Він знає, що його можна зняти лише за порушенням контракту. Так звичайно, це не означає недоторканості на п’ять років, він відповідає перед начальником Національної поліції за виконання контракту. Не виконує, контракт буде розірваний, але якщо вій його виконує, то ніякі інші бажання поставити свого більш близького або грошовитого вже не спрацюють.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Знаете, я когда читал, я читал естественно не с точки зрения милиционера, а с точки зрения человека, которого это может когда-нибудь коснуться.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Але людину також має цікавити, чи не буде чехарди кадрів її міста. От моє рідне місто Рівне, за цей рік чотири начальника обласної міліції. Ви вважаєте це нормальним явищем?

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Нет.

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Ви думаєте це додало правопорядку, тому звичайно контрактна основа дасть. Що відбувається. Є вакансія наприклад, до речі вже не буде ОВС, управління внутрішніх справ вже віджило себе. Управління поліції це буде по Рівненській області. Оголошується конкурс, подають всі бажаючі заяви. Не начальник поліції і не Міністр внутрішніх справ, а поліцейська комісія, в складі якої є правозахисники в тому числі. І представники місцевої ради, проводять конкурс, вказують хто його виграв, по тестам, по фізичним вправам по перевірці детектора брехні, в тому числі і по предметам, які стосуються люстрації, співпрацею з попереднім злочинним режимом. По професійним навикам, по вкінці кінців його бойовому шляху, і визначають Петренко виграв конкурс.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Причем определяют, насколько я прочитал, путем тайного голосования. А вдруг именно как раз желание скрыться в результате приведет к тому, что хороший человек не пройдет?

Юрий ЛУЦЕНКО, экс-глава МВД: Ви знаєте, закон ніколи не пересилить різних проблем, які викликає життя. Значить, треба думати, щоби ці п’ять членів поліцейської комісії були бездоганними, щоб вони не боялись брати на себе відповідальність. І тому знову ж таки вони обираються на п’ять років. Це люди, яким нема чого боятись перед начальником поліції, вони громадські діячі. Один з них представлений від імені Кабміну, Верховної Ради, це в центрі, один від імені міністра, начальника поліції і так далі. Послухайте, три цивільні діяча проти двох призначених міліцейськими начальниками. Що також потрібно, визначать хто обійме посаду начальника Рівненської поліції. І кажуть – Петренко виграв, начальник національної поліції заключає з ним контракт, він може лише слідкувати, чи дотримується він норм контракту. Наприклад, чи є дисципліна, чи нема ухилення від реєстрації заяв, чи правильно проводиться фахова поліцейська діяльність. Але який в нього колір очей, як він підходить і відходить від начальника… Знаєте, ця знаменита історія «подход-отход» к начальнику. Це ж головне – як підійти до начальника. Це вже не має турбувати начальника поліції, є контракт на п’ять років. І чехарда припиняється, людина або служить правильно. І байдуже як він при цьому виглядає і як його прізвище, або не буде служити незалежно від того, скільки у нього знайомих.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Это программа «Буквы закона». В студии Валерий Калныш и Юрий Луценко. Мы обсуждаем законопроект о национальной полиции, и что полиция может сделать по вашему закону с рядовым гражданином. Меня порадовало, когда увидел критерии оценки работы, цифры о раскрываемости стоят на втором месте. На первом месте стоит доверие. Как доверие можно привить к украинским гражданам?

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Довіру громадян неможливо здобути словами. Слова в Україні піддані максимальній інфляції. Практичні результати будуть свідчить про довіру. Але зі своєї практики я пам’ятаю, що всі не любили міліцію. Я часто проводив прийом громадян міністром в районних центрах. Я їх питав: «Як ваш дільничій?». Відповідали: «Наш класний, а вся міліція сволочі». Людина буде давати оцінку, тільки знаючи конкретно дії поліцейського на місті. Якщо «Петрович» пройде тест детектор брехні, і стане поліцейським дільничим інспектором, то лише його практичні дії будуть викликати довіру. Якщо рівень довіри до дій цього поліцейського високі, то питання розкриття моє стояти можливо на третьому місті. Статистика робиться дуже легко. Крім деяких злочинів, вбивство, розбої, викрадення автомобілів, пограбування квартир, оці речі можна контролювати. І є Європейська практика, щоб розкриття було не менше семидесяти відсотків вбивства, і хоча б половини всіх важких злочинів. Якщо з цим справляються на місцях дільничий та оперативники, молодці. Але, ще є інше питання, треба звернути увагу на динаміку. Неможливо постійно зменшувати злочини. Це чудо сталося у дванадцятому році, станом на грудень цифра злочинів стала менше, ніж цифра злочинів на листопад. На вісімдесят тисяч злочинів стало менше. Якщо в цьому районі стається приблизно сто грабежів за рік, то зменшення протягом трьох-чотирьох років, є успіхом. Якщо при цьому ще люди довіряють діям поліцейських, тоді вони працюють правильно.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Но при этом и сама полиция должна будет использовать какие-то вещи, статья семнадцатая «Застосування заходів державного примусу працівниками національної поліції грунтується на повазі до людської честі та гідності забезпечення дотримання прав та свобод людини громадянина». По всему закону я увидел, невозможность применения пыток по отношению к гражданам. Как можно убедить полицейского, который поймал какого-нибудь пьяного человека, привел его в участок и заставил мыть полы.

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Це категорично забороняється. Будь-які примусові роботи, будь-які фізичні навантаження. Навпаки, при відправленні його до камери, він повинен знати свої права, при необхідності — надана медична допомога, далі включається відеофіксація, фіксація всіх відвідувачів відповідної камери. Крім адвоката і дізнавача ніхто не має права заходити.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Статья тридцатая: «Поліцейський повинен дотримуватися високої культури спілкування». Это как?

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Це – мрія. В нинішню міліцію і завтрашню поліцію йдуть люди, орієнтуючись на доходи. І сьогодні склад патруля складається із сільських хлопців, які зайвою культурою не обтяжені, а атмосфера в казармах їх ще більше зближує з напівкримінальним сленгом. Саме тому я кажу про неможливість автоматичного перейменування. Я забороняю перепис міліціонерів на поліцейські автоматично. Це заборонено. Ми мусимо перевести їх на контракти, де висока культура буде одним з показників. Це дуже легко перевірити. На якій мові і якими підходами він спілкується з громадянами? Треба вбити в голову поліцейському — він сервісний працівник. Так саме як офіціант, будь-який працівник, який обслуговує населення. І тут виникає річ, яку я не можу прописати в законі. Яка буде зарплата? І безумовно реформи без грошей провести не можна.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: О социальном аспекте мы поговорим, давайте еще о теле закона. Регистрация авто. Вы хотите закрепить это за полицией. И что изменится с появлением дорожной полиции на дорогах?

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Це у вас варіант не останній. Реєстрацію після вчорашніх дебатів зняли. В кінці своєї роботи я був впевнений, що реєстрацію треба віддати в місцеві органи влади. Поліція має перевіряти законність дій, наприклад, працівника райадміністрації, щоб не було хімії при реєстрації нерозмитнених автомобілів. Але краще ловити злочинців за межами поліції. Це буде більш об’єктивно і більш ефективно. І в Грузії, і в більшості країн Європи реєстрація відбувається не в поліції, до речі, слово ДАІ пропаде. Це буде дорожня поліція.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Они будут по-прежнему стоять на проблемных перекрестках, и ждать, когда кто-нибудь нарушит, или они будут появляться, как на Западе, когда что-то произошло.

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: А тут залежить все від місця, а не від закону. Нинішній закон дозволяє так чи інакше. Я вводив «Візирі» і вважав, що це правильно. І скільки б потім не розказував Могильов і Захарченко, що так неможна, все рівно життя повернуло до того. Застосування електроніки це єдиний метод а) об’єктивності; б) розведення потенційного хабародавача і хабароотримувача. Це єдиний метод. Прибрати велику кількість нинішніх даішників з дороги, і бути об’єктивним до всіх правопорушників незалежно від їх статусу. Інше питання, чи вистачить у держави коштів на створення повноцінної електронної системи спостереження за дорогами, чи вистачить свідомості у керівництва зламати «систему машинного доїння»? Чи вистачить мудрості у Кабінету Міністрів дати бензин поліції, щоб вона не збирала його на дорогах.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Я вот припоминаю, когда вы рассматривали возможность своего участие в выборах мэра Киева, вы были у нас на эфире, и вы выступали достаточно активно за введение муниципальной полиции. Здесь этого нет.

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Заступник міліції громадської безпеки, який подає київський міський голова є цією муніципальною поліцією. Справа в тому, що в Європі ніде нема муніципальної міліції. До нас найближче по досвіду Польща. Що є в Польщі? В Польщі є стража мейська. Це чоловік сорок, які перевіряють правильність парковки транспорту. Більш ніде немає вертикально орієнтованої поліції. Розкидати принцип єдиноначалля з моєї точки зору є державним злочином. Тому я пропоную: всіх визначає начальник національної поліції, але тих, хто буде складати міліцію громадської безпеки, фактично муніципальну поліцію, цього начальника подає мер за рішенням сесії. І будь-якого працівника може зняти сесія. Таким чином, я поєдную принцип єдиноначалля і контролю. В нинішніх обставинах це правильний підхід.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Это программа «Буквы закона». Радио Вести. Юрий Луценко, Валерий Калныш в студии. Мы обсуждаем законопроект о национальной полиции. Давайте поговорим о социальном аспекте, о тех, кто будет работать в полиции. Вы прописываете запрет полицейским принимать участие в страйках. Почему?

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Заборонено в будь-який країні. Люди в погонах не мають права на страйк. Але мають право на профспілку. Захищають себе в суді, в трудової угоді. Профспілка атестованих працівників міліції існує сьогодні. Вона викладає щорічно угоду про трудові права, але на страйк вони не мають права.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Статья тридцать шестая, рабочее время.

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Не зачитуйте, не дай Бог дізнаються поліцейські. Вісім годин, і далі заборонені понаднормові, і багато речей, які не відповідають сьогоднішній практиці. Сьогодні міліціонер це загнана «коняка», яка працює без вихідних по десять-дванадцять годин в день. І якщо ми хочемо ефективної роботи, треба ламати цю практику. Просто «коняк» сьогодні процентів тридцять, а решта — я їх називаю «фєноменти», а інші «бізнесменти», які працюють може і по десять годин, але трошки не туди.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Статья тридцать седьмая, «Час відпочинку”. Особам рядового та начальницького складу надається перерва для відпочинку, харчування протягом не менше сорока п’яти хвилин, не більше двох годин. Я вот еще о чем хотел спросить. По закону отпуск тем, кто прослужил до десяти лет – тридцать календарных дней, это сейчас тоже так?

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Майже так. Тут перенесені всі норми в закон, щоб не було судових проблем. Забезпечення житлом. В будь-який країні міліція не є найдорожчою роботою, але соціально серйозно захищеною. Поліцейські та члени його сім’ї мають право на безкоштовне медичне обслуговування у відомчих медичних закладах. Ключем інтересу кожної людини є придбати житло. Тут вводиться поняття — надання пільгового кредиту, за який сплачує держава в разі десятилітньої бездоганної вислуги, сплачує певну частину кредиту, двадцять років — ще більшу, тридцять років — повністю списує з нього кредит. У разі його звільнення по дискредитуючим обставинам, він має повернути весь кредит назад.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Предполагается также выделение кредита льготного до тридцати лет по ставке три процента годовых, и еще две нормы, которые меня порадовали: «Сума кредиту обчислюється, виходячи з норми двадцять один квадратний метр загальної площи на одного члена сім’ї, і десять додатково на сім’ю». То, что касается відсотків: «Особам рядового та начальницького складу, які перебувать на службі поліції понад п’ять років, кредит надається безпроцентний, понад десять років, крім того, двадцять п’ять відсотків погашається за рахунок бюджетних коштів, понад п’ятнадять років — п’ятьдесят відсотків, понад двадцять — сімдесят п’ять відсотків». И тут у меня вопрос. Верховная Рада в конце года боролась с законопроектом пятнадцать семьдесят семь, где правительство предприняло попытку сократить льготы и для сотрудников правоохранительных органов. Как те льготы, которые вы прописываете для полиции, стыкуются с общим трендом сокращение затрат на государственные органы?

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Без серйозного соціального забезпечення поліція не стане поліцією. Треба дати йому житло й прив’язати до довгої бездоганної служби. І він буде служити не тільки за зарплату, а й за безкоштовне фактично житло за тридцять років вислуги. Тільки так можна тримати серйозний кадровий склад поліції. Захистить його медично, відпусткою, від злочинців. Зараз люди не хочуть працювати в міліції. Тому треба захистити їх пільгами.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Статья сорок седьмая. Интересный пункт одиннадцатый: «Кандидати на посаду до начальницького складу національної поліції України подають зобов’язання щорічно декларувати доходи і видатки, в тому числі членів сім’ї, а також, дають згоду на провокацію хабара».

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Це моя давня мрія, яка змогла в грузинській поліції зробити феномен. Цей феномен базувався на високій оплаті, а з іншого боку права провокації хабара щодо всіх працівників МВС. Одночасно буду намагатися, щоб в карний кодекс внесли право провокації хабара щодо правоохоронців, суддів, держслужбовців. Тобто дві норми. Держслужбовець, суддя, поліцейський, прокурор має декларувати доходи і видатки свої і своєї сім’ї щорічно. Друга річ: він має дати згоду до провокації хабара.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Личный вопрос прошу. Вы отбывали тюремное наказание. У вас личный опыт как-то сказался на этом законе?

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: В цьому законі багато йдеться про гідність затриманих. Я не буду зараз розповідати, в яких умовах я утримався в камері, так як і всі утримуються.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Давайте скажем про одиночку в Лукьяновской тюрьме.

Юрий ЛУЦЕНКО, советник Президента Украины: Але там утримався не один я. Це умови тисяча вісімсот шістдесят першого року. Йдеться про утримання в так званих боксах, коли людину привозять в суд, в підвал Печерського суду, саджають в залізну клітку, в якій я наприклад, не міг встати, в тебе під задом дерев’яна планочка сантиметрів десять, а в мене після голодування хребет обсипався, і просто як в залізному ящику. І ти сидиш там шість годин. Дехто буде сидіти десять годин, дванадцять, у кого як суд почнеться. Це більше ніж катування. На мене діяла ця атмосфера, і я думав, що треба вносити зміни до кримінального виконавчого кодексу, як можна утримувати в’язня. Але в цьому законі красною ниткою проходить те, що поліцейський має обслуговувати людину, він має в першу чергу її поважати, і захищати її від посягань, при тому мінімізуючи свої каральні права. Мінімальність застосування каральних методів є ключем європейської політики щодо поліцейських.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Спасибо большое. Это была программа «Буквы закона», ее участником был Юрий Луценко, который разработал законопроект «О Национальной полиции». Слушайте Радио Вести, будет еще интересней.


  • Картинка дня

всі карикатури

  • Головне

06.11.16 20:10
Судовий вирок колишньому президенту стане пересторогою наступним владам

Я не буду спокійно слухати обіцянки підлеглих продовжити слідство і дати результат через 2-3 роки. Мене бісять посилання на те, що Литва ВІСІМНАДЦЯТЬ років розслідувала вбивства під Вільнюським телецентром.далі

01.11.16 23:20
Електронні декларації не предмет для жартів

Якщо, приміром, народний депутат не змінить наявність трильйона гривень готівки у себе вдома, я змушений буду відкрити провадження про несплату ним податків в особливо великому розмірі.далі

01.11.16 22:26
Електронне декларування лише початок, а не кінець процесу очищення

У першу чергу Генпрокуратура буде аналізувати декларації половини народних депутатів України, які задекларували готівку понад 100 тис дол США.далі

01.11.16 21:59
Я готовий продемонструвати наявні грошові кошти та цінності, які задекларувала сім’я, а також всі документи, які свідчать про легальність походження статків

Декларацію Генерального прокурора має перевіряти, у разі наявності обґрунтованих підстав, Національне антикорупційне бюро України, а також Національне агентство з питань запобігання корупції.далі

Усі головні події 

  • ЗМІ про нас

ШОК IN-прокуратура померла в суботу

17.07.16 22:11Очільник ГПУ одразу вийшов до трибуни і почав розповідати правду, яка багатьом із присутніх виявилася страшнішою навіть від найцинічнішої брехні. Бо, виявляється, волинська прокуратура, влада та інші силові структури перетворилися на злочинний клубок.далі

"Донбас має повернутися в Україну, а не Україна - на Донбас" - Безсмертний

11.02.16 13:33Росія хоче геополітичного лідерства. Для неї українські Крим, Донбас - це дві сторінки великої книжки, що намагається писати Путін. Вони дають йому лаври "великих" попередників.далі

 

РОМАН БЕЗСМЕРТНИЙ: "КОЖЕН РАУНД ПЕРЕГОВОРІВ У МІНСЬКУ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ЯКОГОСЬ "ШПЕКТАКЛЮ""далі

Люстрація з самого початку була більше модою, ніж відповіддю на проблемудалі

Юрій Луценко: "Коли люди кажуть: Вся влада - суки, сволочі, нічого не роблять, - то я їх розумію"далі

Юра психанул, или Реформы – дело случаядалі

Інші матеріали розділу 

Транспортная компания ПАО Севертранс
Транспортна компанія ПАТ Північтранс

Розробка сайту: Дмитро Лимаренко
2013

YouTube Facebook
Завантаження

Магазин охотничьего и тактического снаряжения

Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на 3republic.org.ua
RSS