Аренда серверов компании HOSTiQ
Головна
  • Інтерв'ю

Посол ЄС: я все ще залишаюся оптимістом

16.11.13 17:37


Попри неоднозначні події останніх тижнів, сподівання на успішне підписання Угоди про асоціацію та вільну торгівлю між ЄС та Україною наприкінці листопада у Вільнюсі залишаються, - заявив в інтерв'ю ВВС голова представництва ЄС в Україні посол Ян Томбінський. Він також порадив українцям брати свою долю у власні руки й активніше втілювати мрії про таку Україну, якою вони хочуть її бачити.

ВВС Україна: Цього тижня, попри всі попередні очікування, президенти Квасневський і Кокс так і не змогли заявити, що їхню місію виконано. Водночас, вони не сказали і того, що місію провалено. Наступного понеділка міністри закордонних справ ЄС мають також обговорювати питання підписання чи не підписання Угоди про асоціацію з Україною. Чи будуть їхні висновки такими ж невизначеними – ані "так", ані "ні"? І наскільки їхні рекомендації є важливими для остаточного рішення про підписання чи не підписання угоди про асоціацію з Україною?

Ян Томбінський: Я дуже хотів би сказати, що ми маємо всі аргументи, щоб сказати "так" з боку європейської сторони, і що всі умови для підписання угоди у Вільнюсі виконані. Але, на жаль, наразі це ще не "так". Час є політичним фактором, і ми маємо дати можливість часу відповісти на це питання. Проте ця відповідь не залежить від європейських міністрів. Вона залежить від дій українського парламенту і української влади.

ВВС Україна: Дехто і в парламенті, і у владі нині каже, що переговори триватимуть аж до самого саміту у Вільнюсі. Ми вже бачили, як багато крайніх термінів встановлюються, а потім порушуються чи продовжуються. Чи буде все зрозуміло лише в останні дні, останні години перед підписанням (чи не підписанням) угоди?

Ян Томбінський: Я все ще залишаюся оптимістом. Я сподіваюся, що все вирішиться ще до Вільнюсу. Але чого мені бракує у цьому процесі - це розуміння, що справа не тільки у формальних досягненнях і певних орієнтирах, а у створенні необхідного рівня довіри. Я доклав багато зусиль, аби переконати, що все необхідне для успішного саміту у Вільнюсі мало бути зроблене заздалегідь, ще місяці три тому. А решту часу, починаючи від вересня, можна було присвятити обговоренню того, що буде після, як підготуватися до кращої імплементації Угоди про асоціацію, і як запобігти тому, що ми нині спостерігаємо в українській економіці і торгівлі.

Але, на жаль, до вільнюського саміту залишається два тижні, а ми все ще обговорюємо те, що треба зробити для підписання угоди. Тобто, три останні місяці можна вважати втраченими з точки зору інвестування у майбутнє. І це є дуже сумно, бо самій Україні було б вигідно знати про той набір інструментів, якими можна було б скористатися для подолання нинішніх викликів.

ВВС Україна: Чи можливо підписання угоди без вирішення питання Тимошенко?

Ян Томбінський: Воно є вирішальним. Бо воно визначає ступінь довіри між партнерами. Українська сторона заявляла, що закон буде ухвалено до вільнюського саміту і що всю цю проблему буде вирішено. Тобто, це не умова, яку ми висунули в односторонньому порядку.

ВВС Україна: Дехто каже, що її звільнення може відбутися і після саміту, і що нині для ЄС більш важливим є ухвалення відповідних законів у парламенті? Чи можливо її звільнення після саміту, якщо до того у парламенті будуть ухвалені всі необхідні закони, і президент їх підпише? Або ж її має бути обов’язково звільнено до саміту?

Ян Томбінський: Якби я знав відповідь на це питання, і якби відповідь на це питання залежала від мене... але це не так, це не в моїх руках. Єдине, що я можу сказати, що Європейський парламент вирішив подовжити місію президентів Кокса-Квасневського до часу проведення вільнюського саміту. Це означає, що на найвищому політичному рівні у ЄС надія зберігається, що це допоможе знайти адекватне вирішення цього питання.

ВВС Україна: Якщо Угоду про асоціацію не буде підписано у Вільнюсі, то що буде далі? Коли, якщо взагалі колись, ми зможемо повернутися до цієї угоди?

Ян Томбінський: Знову ж таки, питання не до нас. Я також питаю у своїх українських співрозмовників: а яким є ваш план "Б"? Бо Європейський Союз не змінить свою поведінку чи процедури. І тому питання, швидше, до української сторони: якщо підписання не буде зараз, то якими є подальші плани? А для європейської сторони буде складно створити настільки ж сприятливу, як зараз, атмосферу для України, бо у ЄС є й інші питання на порядку денному. Якщо ви подивитеся на порядок денний Європейської Ради, то ви побачите, що там буде зміна у головуванні, і подолання економічної кризи, і проблеми ринку праці, особливо, працевлаштування молоді, питання інвестування у нові технології, як краще складати бюджет Європейського Союзу. Може, з української точки зору важко зрозуміти, що інші уряди не прокидаються із думкою "що я маю зробити для України сьогодні". Але вони прокидаються із думкою "як я маю відповісти на очікування моїх виборців, моїх громадян", бо саме в цьому полягає завдання європейських політиків, лідерів. Якщо Україна не дає нам відповіді, то чому інші мають концентрувати свою увагу на Україні? Це основи політики.

ВВС Україна: Останнім часом часто порушується питання фінансової допомоги Україні у контексті її планів ближчої інтеграції з ЄС та торговельних проблем із Росією. Не тільки самі росіяни, але й американці вже кажуть про те, що ЄС має бути готовий "заплатити" за підписання угоди з Україно, готовий надати Україні фінансову допомогу, аби не тільки компенсувати втрати від торговельних війн із Росією, але й через досить поганий стан самої української економіки. Чи розглядає Європейський Союз якісь можливості щодо надання фінансової допомоги Україні? Або, може, у Брюсселі вважають, що такі заяви є свого роду шантажем з боку України?

Ян Томбінський: Це є досить складним питанням. Бо якщо ми говоримо про фінансову допомогу, то вона має бути спрямована на підтримку реформ в Україні. Україна має ініціювати певні реформи. Тобто, фінансова допомога може надійти тоді, коли в українській економіці будуть відбуватися процеси, які у перспективі зроблять її більш витривалою до криз і більш міцною. І Європейський Союз вже багато років виділяє у своєму бюджеті гроші, аби допомогти Україні із втіленням реформ у різних секторах, а також на муніципальний розвиток через конкретні проекти. Тобто, ця допомога вже присутня, але вона не полягає у тому, щоб хтось заплатив борги України. Якщо залучаються гроші, то вони мають залучатися із розумінням, що у перспективі вони допоможуть покращити і зміцнити українську економіку. Сенс асоціації полягає не в тому, щоб "купити" Україну, а в тому, щоб допомогти їй стати кращою країною, радше інвестувати в Україну, бути її партнером, а не "купувати" її.

ВВС Україна: Але тут мова йде про десятки мільйонів євро, а Україна, як заявив днями президент Янукович, потребує десятки мільярдів для того, аби так модернізувати свою економіку, щоб можна було конкурувати на європейському ринку.

Ян Томбінський: Подивіться на Китай. Подивіться на Туреччину. Вони здійснили величезний прогрес впродовж останніх 20 років. І без жодної зовнішньої допомоги. Кожна країна має потребу інвестувати у модернізацію. Кожна економіка, навіть найбільш конкурентноздатна, має кожного року інвестувати у модернізацію своєї структури, тому що у світі кожного року з’являються нові виклики, нові товари, нові, кращі ідеї. І якщо Україна не вкладатиме у модернізацію своєї економіки, то де вона буде через п’ять років? Це те, що Україна мусить робити самостійно, і ми не можемо сказати, що це пов’язано виключно із підписанням Угоди про асоціацію з ЄС.

ВВС Україна: Розмова із Вами завершує серію інтерв’ю ВВС Україна із послами різних країн ЄС. І всі вони відповіли на кілька спільних питань, серед яких і таке: що Вас більш за все вразило в Україні?

Ян Томбінський: Що здивувало? Дуже відкрите і живе суспільство. Я дуже багато подорожую Україною, і я бачу, що молоді громадяни є дуже відкритими, і цілком готовими прийняти майбутнє. Що вражає, так це брак віри у власні сили. Моя порада українцям – довіряйте собі. Візьміть власну долю у свої руки, і спробуйте створити такі умови, які б найкраще відповідали вашому баченню майбутнього країни. Майте мрію і намагайтеся її втілити.

Із Яном Томбінським розмовляла Анастасія Зануда

Джерело: BBC


  • Картинка дня

всі карикатури

  • Головне

06.11.16 20:10
Судовий вирок колишньому президенту стане пересторогою наступним владам

Я не буду спокійно слухати обіцянки підлеглих продовжити слідство і дати результат через 2-3 роки. Мене бісять посилання на те, що Литва ВІСІМНАДЦЯТЬ років розслідувала вбивства під Вільнюським телецентром.далі

01.11.16 23:20
Електронні декларації не предмет для жартів

Якщо, приміром, народний депутат не змінить наявність трильйона гривень готівки у себе вдома, я змушений буду відкрити провадження про несплату ним податків в особливо великому розмірі.далі

01.11.16 22:26
Електронне декларування лише початок, а не кінець процесу очищення

У першу чергу Генпрокуратура буде аналізувати декларації половини народних депутатів України, які задекларували готівку понад 100 тис дол США.далі

01.11.16 21:59
Я готовий продемонструвати наявні грошові кошти та цінності, які задекларувала сім’я, а також всі документи, які свідчать про легальність походження статків

Декларацію Генерального прокурора має перевіряти, у разі наявності обґрунтованих підстав, Національне антикорупційне бюро України, а також Національне агентство з питань запобігання корупції.далі

Усі головні події 

  • ЗМІ про нас

ШОК IN-прокуратура померла в суботу

17.07.16 22:11Очільник ГПУ одразу вийшов до трибуни і почав розповідати правду, яка багатьом із присутніх виявилася страшнішою навіть від найцинічнішої брехні. Бо, виявляється, волинська прокуратура, влада та інші силові структури перетворилися на злочинний клубок.далі

"Донбас має повернутися в Україну, а не Україна - на Донбас" - Безсмертний

11.02.16 13:33Росія хоче геополітичного лідерства. Для неї українські Крим, Донбас - це дві сторінки великої книжки, що намагається писати Путін. Вони дають йому лаври "великих" попередників.далі

 

РОМАН БЕЗСМЕРТНИЙ: "КОЖЕН РАУНД ПЕРЕГОВОРІВ У МІНСЬКУ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ЯКОГОСЬ "ШПЕКТАКЛЮ""далі

Люстрація з самого початку була більше модою, ніж відповіддю на проблемудалі

Юрій Луценко: "Коли люди кажуть: Вся влада - суки, сволочі, нічого не роблять, - то я їх розумію"далі

Юра психанул, или Реформы – дело случаядалі

Інші матеріали розділу 

Транспортная компания ПАО Севертранс
Транспортна компанія ПАТ Північтранс

Розробка сайту: Дмитро Лимаренко
2013

YouTube Facebook
Завантаження

Магазин охотничьего и тактического снаряжения

Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на 3republic.org.ua
RSS