Аренда серверов компании HOSTiQ
Головна
  • Інтерв'ю

Володимир ФІЛЕНКО: «Потреба змінити Конституцію виникає, коли верхівка не може утримати владу»

04.09.13 8:51


Володимира ФІЛЕНКА можна вважати ветераном українського парламенту - він був народним депутатом Верховної Ради чотирьох із семи скликань. Під час Помаранчевої революції отримав неформальне звання польового командира Майдану.

За своє довге життя в політиці зарекомендував себе як переконаний демократ. Щоправда, на останніх парламентських виборах реформована і перетасована «Батьківщина», до фракції якої він входив у попередньому скликанні Верховної Ради, не включила його до списку кандидатів на виборах, а балотуватися на мажоритарному окрузі він не став. Але образи на колишніх однопартійців Філенко не тримає, навпаки вболіває за успіх нинішньої парламентської опозиції. Зараз він - один з ініціаторів та активних учасників Ініціативи «Третя Українська Республіка», очолюваної Юрієм Луценком.

- Оскільки ви не є представником певної політичної партії , цікава ваша думка про те, в якому стані знаходиться опозиція і які в неї шанси на перемогу в 2015 році?

- Очевидно, опозицію є за що критикувати. Але я цього свідомо робити не буду. Ми це робимо в приватних контактах. Ми виходимо з того, що критики вистачає і без нас, з одного боку, а з іншого - об'єктивно у нас спільний опонент у вигляді Віктора Януковича як президента України та Партії регіонів , яку він де-факто очолює. І те, що ми робимо в політичному та громадському секторі, це в допомогу реєстровій парламентській опозиції, її посиленню. Очевидно, якби ми бачили, що опозиція краще може впоратися з поставленими перед нею завданнями, кожен з нас знайшов би своє політичне місце в одній з цих опозиційних структур.

- Раніше, під час минулорічних парламентських виборів, термін «Об'єднана опозиція» стосувався виключно « Батьківщини» , що об'єднала кілька партій. Але зараз все частіше цей термін застосовується швидше до всіх опозиційних парламентських партій («Батьківщина» , УДАР і «Свобода») ...

- Ми ще під час минулих парламентських виборів в рамках КОДу ( КОД - Комітет опору диктатурі . - Ред.) Закликали до формування єдиної опозиції. На жаль , вийшло три колони. Може бути, і добре, що три колони, а не десять, не дванадцять, і до парламенту увійшли відразу три опозиційні фракції.

Ми їм тоді відразу пропонували наступне: оскільки «Батьківщина» монополізувала термін «об'єднана опозиція» , і те, що вона об'єднала, не охоплює весь спектр опозиційних сил, то можна було б створити у Верховній Раді щось на зразок Народної Ради, як це зробила об'єднана опозиція в парламенті першого скликання.

Я дуже добре пам'ятаю, як це було. Мав до цього безпосереднє відношення, оскільки був першим заступником голови Народної Ради академіка Юхновського, займався оргпитаннями. І тоді нам вдалося об'єднати дуже широкий спектр політиків - від частково лівих до правих. І зі Сходу, і з Півдня, і з Заходу. І створення Народної Ради дозволило морально претендувати на статус всеукраїнської опозиції.

На жаль, де-факто Народної Ради як такої чи чогось подібного їй не було створено.

- Чому?

- Можливо, через брак політичного досвіду або інших обставин ...

- Через власні амбіції лідерів?

- Так, і з причини власних амбіцій ... Або через те, про що весь час говорять, - що парламентські фракції в певній мірі схильні до контролю, що йде за меж парламенту.

- З Банкової?

- Так. Можливо, в силу і цих обставин .

Проте можна сказати , що в ряді сегментів три парламентські фракції діяли і діють спільно. Хоча де-юре вони своє об'єднання не оформляли.

Однак , підкреслюю , в певних сегментах. Отже, немає ходіння строєм, є певна специфіка опозиції , що ми бачили по акціях «Вставай , Україно!» в деяких регіонах, де не всі лідери опозиції були присутні на всіх акціях.

- Так само і 19 серпня, коли кияни протестували проти проведення сесії Київради. Де був Кличко?

- Так. Є питання.

Але якщо говорити про поточну ситуацію, то ми, члени «Третьої Української Республіки» Юрій Луценко, Тарас Стецьків, Роман Безсмертний, я, Володимир Філенко, інші , вважаємо, що для перемоги над Януковичем у 2015 році опозиція мала б визначити єдиного узгодженого кандидата. Вже в першому турі. Ключова теза дискусії з опозицією полягає саме в цьому. Їх контраргументи такі: цього бути не може, тому що це неможливо. Тобто аргументи, які всерйоз сприймати не можна. Очевидно, робить тут серйозну політичну помилку і Юлія Тимошенко , яка підтримала похід на перший тур багатьох кандидатів від опозиції. Ми вважаємо, що це дуже серйозна загроза, а можливо, й поразка .

- Ви вважаєте , що Янукович може перемогти вже в першому турі?

- Ні , в першому турі Янукович не переможе, але в такому випадку він може перемогти у другому турі.

Наші аргументи зводяться до того, що сталося нещодавно і має бути в пам'яті у нинішніх лідерів опозиції - і у тих, хто у в'язниці, і у тих, хто на волі. У 2004 році при всій справедливій критиці Ющенка він був єдиним узгодженим кандидатом на президентські вибори. І в першому турі у нього була невелика перевага. Цього вистачило, щоб завдяки підтримці Майдану відстояти право на справедливе волевиявлення народу, і Ющенко переміг.

У 2010 році (це зовсім свіже в пам'яті) балотувалися кілька кандидатів від опозиції. Тимошенко в першому турі відстала від Януковича на 10 %. І це стало непереборним відривом. Це демобілізувало її прихильників, але мобілізувало прихильників Януковича. І вселило там впевненість, а тут - розбрат і втрату віри в можливість перемогти...

Це одна обставина. Інша обставина також вагома. Штаби різних кандидатів у президенти навіть при домовленості кандидатів від опозиції про те, що вони не будуть протистояти один одному, будуть цю домовленість постійно порушувати. І те, що вони на всіх кандидатів наговорять і виллють на їхні голови, виборцям ...

- Це ми бачили в 2010 році ...

- Так, це ми прекрасно бачили на минулих президентських виборах. Так що додадуться ще й «противсіхи ».

Все зведеться до того, що в другому турі прихильники тих кандидатів, які не вийдуть у другий тур, не будуть мотивовані - вони або не підуть голосувати взагалі, або проголосують проти всіх.

Крім того, узгоджений кандидат - дуже важливий для виборців. Їм треба відразу пропонувати чіткий однозначний вибір.

- І що, лідери нинішньої опозиції категорично не сприймають ваших аргументів?

- Сподіваюся, що нам вдасться їх переконати. До того ж у нас є потенційний союзник - Європа і Захід загалом будуть настійно рекомендувати нашої опозиції визначитися з єдиним кандидатом.

Хочу відзначити , що у «Третьої Української Республіки» є морально - політичну перевагу в цьому сенсі, адже ми ні в якій мірі не пропонуємо нікого зі своїх кандидатів.

Ми просто закликаємо - ви повинні визначитися. Ми принципово не називаємо прізвища ні Кличко, ні Яценюка, ні Тягнибока, ні Тимошенко. Хоча невелика надія, що вона вийде з в'язниці і зможе балотуватися, адже вся логіка дій влади говорить про те, що вони мають намір тримати її за гратами і виключити її у президентських виборах. Вона, безсумнівно, впливатиме на вибори, але реально, очевидно, варто говорити про три можливих кандидати.

Ще один важливий момент. Якби був узгоджений кандидат від опозиції, то балотування, скажімо, Катеринчука, Гриценка і того ж Ющенка стало б малоймовірним, тому що поставило б їх за моральною рисою. Вони виглядали б самозванцями, які насправді мають політичне право висуватися, але з моральної точки зору їх висунення стало б зрадою.

- Тобто, узагальнюючи, «Третя Українська Республіка» - це якийсь дорадчий орган для опозиції ? Ви хто - партія , громадська організація?

- Ми не отримували статусу громадської організації. На сьогодні це ініціатива, проголошена чотирма командирами Майдану - Луценком, Безсмертним, Стецьківим , Філенком. Сьогодні є вже близько 40 людей, які працюють спільно з нами. Насправді їх набагато більше, але тих, хто бере участь у нарадах (експерти, економісти, політики, громадські діячі, журналісти , вчені , юристи ), близько 40. Ми працюємо над програмою змін для України, яку ми хочемо запропонувати кандидату в президенти від опозиції на виборах і яку він повинен реалізовувати після виборів. Ми також формуємо певну мережу активістів у регіонах, які повинні доносити наші ідеї до людей по всій Україні .

- Чи можна сказати , що ініціативна група «Першого грудня » заявила про глобальну стратегію реформування України , а «Третя Українська Республіка» розробляє тактику цього реформування?

- Така точка зору має право на існування. Але я ще раз хочу підкреслити, що ми з ними співпрацюємо, більше того - у нас з ними персональні контакти і персональні відносини. Ми не виключаємо, що на якомусь етапі у нас з ними буде офіційна зустріч. Більше того - ми ще до проголошення нашої ініціативи заявили, що Хартія , напрацьована групою «Першого грудня», може бути основою реформ в Україні, певним кодексом реформ. Тому те, над чим працюємо, в тому числі в частині цінностей, смислів і т. д., повністю базується наХартії, запропонованій групою «Першого грудня».

- Зважаючи на поведінку Росії останнім часом чи варто опозиції спільно з владою об'єднати свої зусилля з підписання Угоди про асоціацію з ЄС?

- Звичайно, про поцілунки взасос не може бути й мови, але те, що може бути оголошено певне політичне перемир'я, так! Треба шукати політичну згоду з цієї позиції з владою. Нам не змінити Україну без геополітичного європейського вектора . Шлях до Європи і присутність у Європі - це шлях до модернізації України. Більше того, це єдиний шанс на збереження незалежності України. Ми це чудово розуміємо. І тут, очевидно, треба шукати форми певного національного примирення. Ми повинні об'єднатися!

- Уже тривалий час на Банковій готуються зміни до Конституції. Небезпека полягає в тому, що ці зміни можуть бути прийняті не в парламенті, а шляхом референдуму, відповідно до закону про референдум. Як запобігти цій небезпеці?

- В Україні потреба в змінах до Конституції виникає тоді, коли верхівка не може утримати владу. Так робилося при Кучмі, так само зараз намагаються внести зміни при Януковичі. Конституція не може мінятися шляхом референдуму.

- Але голова Конституційної асамблеї при президенті України Леонід Кравчук вже сказав, що таке можливо. І в умовах абсолютно сервільного Конституційного суду будь-яка примха влади може бути схвалена.

- У нас є надія, що народ цього не допустить. Треба переходити до прямої демократії, їхати в регіони. І це повинна робити опозиція.

Лариса РУДЕНКО

Джерело: Ракурс


  • Картинка дня

всі карикатури

  • Головне

06.11.16 20:10
Судовий вирок колишньому президенту стане пересторогою наступним владам

Я не буду спокійно слухати обіцянки підлеглих продовжити слідство і дати результат через 2-3 роки. Мене бісять посилання на те, що Литва ВІСІМНАДЦЯТЬ років розслідувала вбивства під Вільнюським телецентром.далі

01.11.16 23:20
Електронні декларації не предмет для жартів

Якщо, приміром, народний депутат не змінить наявність трильйона гривень готівки у себе вдома, я змушений буду відкрити провадження про несплату ним податків в особливо великому розмірі.далі

01.11.16 22:26
Електронне декларування лише початок, а не кінець процесу очищення

У першу чергу Генпрокуратура буде аналізувати декларації половини народних депутатів України, які задекларували готівку понад 100 тис дол США.далі

01.11.16 21:59
Я готовий продемонструвати наявні грошові кошти та цінності, які задекларувала сім’я, а також всі документи, які свідчать про легальність походження статків

Декларацію Генерального прокурора має перевіряти, у разі наявності обґрунтованих підстав, Національне антикорупційне бюро України, а також Національне агентство з питань запобігання корупції.далі

Усі головні події 

  • ЗМІ про нас

ШОК IN-прокуратура померла в суботу

17.07.16 22:11Очільник ГПУ одразу вийшов до трибуни і почав розповідати правду, яка багатьом із присутніх виявилася страшнішою навіть від найцинічнішої брехні. Бо, виявляється, волинська прокуратура, влада та інші силові структури перетворилися на злочинний клубок.далі

"Донбас має повернутися в Україну, а не Україна - на Донбас" - Безсмертний

11.02.16 13:33Росія хоче геополітичного лідерства. Для неї українські Крим, Донбас - це дві сторінки великої книжки, що намагається писати Путін. Вони дають йому лаври "великих" попередників.далі

 

РОМАН БЕЗСМЕРТНИЙ: "КОЖЕН РАУНД ПЕРЕГОВОРІВ У МІНСЬКУ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ЯКОГОСЬ "ШПЕКТАКЛЮ""далі

Люстрація з самого початку була більше модою, ніж відповіддю на проблемудалі

Юрій Луценко: "Коли люди кажуть: Вся влада - суки, сволочі, нічого не роблять, - то я їх розумію"далі

Юра психанул, или Реформы – дело случаядалі

Інші матеріали розділу 

Транспортная компания ПАО Севертранс
Транспортна компанія ПАТ Північтранс

Розробка сайту: Дмитро Лимаренко
2013

YouTube Facebook
Завантаження

Магазин охотничьего и тактического снаряжения

Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на 3republic.org.ua
RSS