Аренда серверов компании HOSTiQ
Головна
  • Ідеї, пропозиції

Олександр Тертичний: Про Спільний проект як Пропозицію для нації

30.08.13 9:08


Перша частина «України майбутнього…» розглядала можливість створення ІМП – ідеально-матеріального пулу «моралістів» та ІТ-бізнесу заради збільшення соціального капіталу: рівня довіри і моральних стандартів. Ключовий напрям – цілеспрямована прозоризація усіх сфер суспільства – від органів управління на всіх рівнях до приватного життя публічних, потім інших осіб. Політичний інструмент – Персональний мандат, який забезпечує жорсткий зворотний зв’язок між виборцями та обранцями, що кардинально підвищить політичну відповідальність, отже – суттєво оздоровить політикум, який став центром аморальності в суспільстві. З цієї диспозиції продовження позитивного форсайт-сценарію, власне, випливає цілком природним шляхом – логічним розвитком ключової концепції прогнозу.

Трансформація держави невідворотна

«Одне за іншими, міста Європи змінюють своє обличчя: на центральних майданах збираються сотні, тисячі людей з однією й тією ж вимогою: REAL DEMOCRATIE YA! Справжньої демократії – тут і зараз! Вони не закликають голосувати за ту чи іншу партію, вони закликають тих, кого називають “загубленим поколінням”, до повстання. Вони не вимагають просто підвищити зарплату, чи щось таке матеріальне – адже це були б лише реформи. Вони вимагають дійсної зміни системи… перегляду самого фундаменту демократії….» http://commons.com.ua/archives/10978

«Тиск на капіталізм «знизу» — це не тиск маргіналів, – застерігає авторитетний український економіст, професор Анатолій Гальчинський. – Марші протестів наприкінці минулого року в Нью-Йорку та інших містах США — це не марші 1930-х років на Вашингтон безробітних і голодних. На вулицю вийшов середній клас. Те саме можна сказати й про події в європейських столицях, а ця ситуація вже надто серйозна. Адже наша помаранчева революція теж була революцією середнього класу. За оцінками «Левада-Центру», серед учасників останніх масових виступів у Росії 70% — це люди з вищою освітою. Кожен четвертий або володіє власним бізнесом, або має підлеглих.» «Дзеркало тижня. Україна» №4, 03 лютого 2012.

Отже, капіталізм втрачає свою соціальну основу — середній клас. Він не здатен забезпечити системну переорієнтацію економіки, підпорядкувати її не опосередковано, а прямо й безпосередньо інтересам самоствердження багатства і гідності людської особистості, її справжньої свободи. Можливості поглиблення нових параметрів свободи вибору в межах існуючих економічних відносин практично вичерпано. Екс-міністр фінансів США, а нині — професор Гарвардського університету Ларі Саммерс упевнений, що «ми стоїмо перед лицем змін в економіці, які виявляться такими ж серйозними, як колись була індустріалізація».

Один з напрямів трансформації держави прогнозував у 2010 року Джефрі Сакс, професор економіки, директор Інституту Землі при Колумбійському університеті. Він відзначив, що останніми роками світ потерпає від корпоративного шахрайства, що гроші розбещують політиків і ринки в усьому світі. «Враховуючи тісні зв'язки багатства і влади із законом, стримувати корпоративну злочинність буде важко. На щастя, стримувати беззаконня може швидке поширення потоків інформації. Корупція процвітає в пітьмі, але все більше інформації виходить на світ Божий за допомогою блогів та соціальних мереж. Нам потрібен новий вид політиків, які вестимуть виборні кампанії за допомогою вільного ІНТЕРНЕТУ, а не через платну пресу. Коли політики звільняться від пожертвувань з боку фірм, вони зможуть контролювати корпоративні зловживання."

Цей прогноз починає справджуватися: небачена раніше активність в соціальних мережах принесла другу перемогу Бараку Обамі в боротьбі за посаду Президента. З іншого боку, в багатьох ситих країнах збільшується тиск прекаріату на чинний політикум з метою кардинальних реформ традиційної держави. В США рух «Окупуймо Волл-стріт», що сформувався в соціальних мережах і восени 2011р. охопив десятки великих міст США, основні претензії висував на адресу транснаціональних корпорацій.

Маємо досить підстав очікувати, що під зростаючим тиском громадянського суспільства, яке отримало могутній засіб самоорганізації у вигляді соціальних мереж, реальне народовладдя сформується в історичному майбутньому досить швидко. Такий прогноз випливає з прискореного розвитку соціальних мереж, і знаходить підтвердження в потужній хвилі громадянського активізму. В Європі вона розпочалася навесні 2011р. в Іспанії і ніби то раптово за кілька тижнів отримала масштаби, небачені з 60-х років минулого століття.

Отже, Нова демократія в європейській цивілізації вже стоїть на історичному порозі: вона невідворотна тому, що розв’язує кардинальну суперечність між інформаційним суспільством, як мережевою спільнотою, та традиційною, переважно ієрархічною, конструкцією держав. Образ Нової держави, принаймні в Європі, постає досить виразно. Це мережева демократія, як народовладдя: в громадах – пряма демократія, на національному рівні – масовий контроль і безпосередня участь в державному управлінні громадянського суспільства озброєного інтернетом. http://world.pravda.com.ua/columns/2010/11/26/5601111/ Суспільство 21 століття знайшло відповідь на сакраментальне запитання Ювенала: «А хто ж буде стерегти самих сторожів?»

Український сценарій: гра на випередження

Якщо це так, навіщо Україні наслідувати соціально-економічну модель, яка вичерпала себе? Якщо традиційні демократії шукають новий виток свободи та індивідуалізації, новий клас гуманізації функціональних систем розвитку, чи не варто Україні вже сьогодні поставити за мету рухатися ОДРАЗУ до завтрашнього образу Європи, а не до вчорашнього, як нас закликають апологети класичного капіталізму індустріальної епохи?

Вже сьогодні ми маємо зробити історичний вибір: чекати, поки технології та сусіди затягнуть нас колись до мережевої демократії, або ж цілеспрямовано скоригувати наявний процес. Ми можемо скористатися тим фактом, що світ наближається до чергової точки біфуркації, в момент якої аутсайдер отримує шанс вирватися вперед. В епоху історичного перелому можна і треба скористатися сприятливою можливістю, щоби здійснити марш-кидок до складу лідерів. Тоді Україна перестане без кінця гнатися за хвостом європейського потягу, ми за 10-15 років потрапимо до його складу – і не останнім вагоном. Фактично, лише такий маневр, розпочатий негайно, надає гідну, дійсно європейську ПЕРСПЕКТИВУ. Маневр, що реально провести лише у щойно (і тимчасово) відкритому коридорі історичних можливостей. http://www.pravda.com.ua/columns/2010/09/8/5362611/

Загальні риси майбутнього європейського суспільства вже очевидні: зростаюча самодостатність людини, яка не може оцінюватися лише як «суб’єкт виробництва», а має стати безпосередньою МЕТОЮ економічного процесу – відповідно до постінформаційного прогнозу професора Валерія Хмелька про наступний, «людинотворчий» соціально-економічний уклад. Структура суспільства, його домінантна психологія і виробничі стосунки досить скоро суттєво зміняться, а тому й конструкція (і Конституція) Держави майбутнього має принципово оновитися. Хоча би тому, що більшість структур паперової епохи відпадуть, а всі інші кардинально змінять функції й взаємозв'язки.

Схема дії мережевої демократії на державному рівні може виглядати наступним чином. Виборець знайомиться з політичною програмою політика, який викликає довіру – і саме йому делегує свій голос. Завдяки новітнім технологіям захищений голос може подаватися прямо з мобільного телефону, смартфону і т.п. З часом політик отримує тисячу, десять і більше тисяч голосів. Завдяки цьому він чинить серйозний вплив на прийняття ключових рішень... Якщо ж, за деякий час, виборцю перестає подобатися позиція цього політика, він може відкликати свій голос, і розпоряджатися ним при ухвалі рішень сам, або ж – передати іншому обранцю. http://cdem.ru/?Page=15

Прориву до дійсної демократії Україна потребує для вирішення усього пакету внутрішніх проблем, чи не першою з яких є відсутність політичної еліти. Адже національна еліта формується лише навколо Національної ідеї, у спільній праці на шляху до Української мрії.

Цією мрією може стати перша в Європі держава мережевої демократії. Створити державу принципово нової конструкції – амбітна, проривна робота світового рівня. Як для українських фахівців (юристи, економісти, соціальні психологи, журналісти, фахівці ІТ), так і для усіх громадянських активістів, для кожного українця.

Чи потрібно доводити, що вільне суспільство з ефективною державою й українськими ресурсами досить швидко вирішить більшість застарілих соціальних, психологічних і духовних проблем? Ось тоді станемо пишатися не лише співучою країною, але й модерною Державою. http://e-democracy.in.ua/politychna-systema/428-jaka-derzhava-potribna-ukrajincjam

Українець – це звучить гордо!

Національна ідея

Пропонуючи Мрію Україні, вирішуємо проблему Національної ідеї. Перефразувавши відоме гасло: «Ми здобули державу для українців. Тепер треба зробити з українців націю». Проблема, однак, в тому, що європейські нації-держави формувалися в минулих віках, на культурно-етнічній основі титульної народності, а жорстокі засоби і методи націєтворення 18,19 і навіть першої половини 20 століття неприйнятні для гуманного 21-го. Тобто, маємо перестрибнути традиційний етап, і пройти незнаними шляхами стоплення нації від початку громадянської і поліетнічної – типової для сучасної Європи.

Маємо взяти до уваги думку Ортега-і-Гассети: «Націю не можуть об`єднати ані кров у жилах, ані перекази минулого, ані – навіть! – пам'ять про звитяги предків. Ефективно об`єднати сучасну націю може лише спільний проект майбутнього – не нав’язаний згори, а вистражданий і усвідомлений усіма активними громадянами». Свій Спільний Проект українці вже вистраждали, але ще не усвідомили. Він уже вистигає (в середовищі громадянських активістів), але ще не оформився і не став спільним.

Українська мрія, заснована на прозорості, на очищенні, отримає суспільне сприйняття, бо не суперечить уявленням більшості українців про Національну ідею. На думку фахівців, в її основі лежить історична місія України: забезпечити культурну гармонізацію Заходу і Сходу Європи. Про потребу цієї місії свідчать, як загальноєвропейські, так і суто українські, внутрішньокультурні потреби.

Європейський Союз зацікавлений в максимальному порозумінні з важливою, але часом небезпечною Росією. Європа не завжди розуміє ментальну специфіку нашого східного сусіда, якого ми добре знаємо. Демократична Росія, своєю чергою, зацікавлена в спільних з ЄС проектах, але деякі з них не може реалізувати без сприяння і безпосередньої участі демократичної України.

Щоби виконати об’єднавчу місію, Україна має стати сильною модерною державою. А для цього мусимо зробити марш-кидок на випередження – аби не плестися в хвості. Здійснити цей марш Україна зможе лише в тому випадку, якщо Схід і Захід придушать емоції і знайдуть досить волі та розуму відкинути маніпуляції політиканів. Щоби впоратися з місією світового масштабу, українці мають стати розумними і вирішити внутрішню проблему – стоплення політичної нації 21-го століття. Усвідомити цей факт мають, передовсім, інтелектуали та громадянські активісти. http://e-democracy.in.ua/politychna-systema/427-vid-ukrajinskoji-mety-nazad-do-nacionalnoji-ideji

Велика українська мета

Держава стане потужною, коли вивільнить соціальну енергію громадян. Оскільки державний устрій має відповідати соціально-економічним стосункам, мережана демократія, відповідно до світового тренду, має забезпечити максимальну прозорість економіки – разом з приватним бізнесом.

Сусідні держави починають шикуватися на старт нового світового змагання – за прозорість. Адже "перша країна, яка впровадить хоча би фінансову прозорість, протягом одного покоління вирветься у світові лідери. Бо це очищення. Це реальна конкуренція, це реальна творчість" http://www.glavred.info/archive/2010/12/13/091826-0.html. Кожен, хто займався підприємництвом, має таку ж думку.

Україні ніхто не заважає розпочати цей рух серед перших: маємо використати унікальний шанс, і протягом одного покоління вийти в лідери. Для цього не потрібно розпочинати із залучення зовнішніх позик – вистачить внутрішнього, соціального капіталу. В суспільстві достатньо людей чесних і відповідальних, здатних до співпраці і які не втратили громадянську відповідальність. Більшість українців вважають себе боговірними. А Біблія вчить християн всіх конфесій жити по правді, і прямо попереджає: все таємне стане явним. Чесній людині нема чого приховувати в своїх доходах і видатках, а майже всі українці вважають себе чесними.

Україна має потужний освітній потенціал, славетні наукові школи, що ведуть родовід від всесвітньо відомих академіків у галузі ЕОМ та кібернетики, соціологів та економістів, щороку готує сотні сучасних програмістів. Потреба в прозорості бізнесу усвідомлена навіть вищими управлінцями, які волають про хрестовий похід за визволення економіки з-під влади "тіні". І головне: ми маємо найгострішу в Європі потребу у випереджальному очищенні. Адже Україна вже доведена до краю, тоді, як ЄС може довго сперечатися, якими темпами вести реформи – бо й сьогодні, не зважаючи на кризу, живе все ще досить пристойно.

Стратегія прозорості задовольнить і лібералів, і соціалістів, і націоналістів: бо в економічному зростанні зацікавлені всі. Коли спільний пиріг щедрий, його легше ділити. А черствий окраєць викликає бійку за останню крихту – і перші, афгансько-чорнобильські, іскри такого конфлікту минулої осені вже побачила вся Україна. http://politiko.ua/blogpost54748

Спільний проект: кому вигідно

До майбутнього часу, коли центр політичної суб’єктності перейде до Особи, існує лише одна суспільна сила, що здатна впоратися із модернізацією країни. Ця сила поки не сформувалася остаточно, але соціальна психологія вже зараз дозволяє її ідентифікувати. Ще півстоліття тому видатний американський соціолог Мелвін Кон довів, що умови праці «білокомірцевих» найманих працівників, а також менеджерів та працедавців сприяють гнучкості їх мислення і незалежності орієнтацій. Шкала прихильностей таких осіб показала, що прагнення особистої незалежності у них переважає прагнення багатства і влади. Це означає наявність внутрішнього пріоритету особистої свободи.

Минули десятиліття, у США запанувала «інформаційна цивілізація», що суттєво змінила психологію нації, і соціолог вже наступного покоління Річард Флорида висунув нову гіпотезу – креативного (творчого) класу. До нього відкривач зарахував працівників, які створюють нематеріальні активи, що приносять матеріальні дивіденди, — нові ідеї, нові технології і новий креативний зміст. http://world.pravda.com.ua/columns/2010/10/14/5467004/

Отже, до цього класу входять (з урахуванням специфічності українських реалій) частина наукової інтелігенції разом з представниками професорського складу вишів, підприємців, менеджерів, працівників IT-індустрії, особи «вільних» професій: літератори, художники, актори, журналісти. Це далеко не повний список, бо останніми роками сотні тисяч українців (зокрема, аналітики, експерти, маркетологи, юристи) перейшли на новий режим роботи: стали «вільними стрільцями» - фрилансерами. До цього можна, мабуть, додати і тисячі експертів, які протягом останніх років отримали кваліфікацію в рамках програм допомоги громадським організаціям.

Щоби конкретніше уявити представників творчого класу, подивимося для орієнтиру на соціологічний портрет московських протестантів на Болотній площі і проспекті Сахарова минулого грудня. «Портрет» отриманий в результаті аналізу двадцяти тисяч активних профілів з тематичних груп Вконтакте та Facebook. Корінних москвичів близько 40%, інші 60% - з десятків регіонів РФ. Найбільше осіб у віці від 18 до 28. Більшість мають вищу освіту, переважно закінчили МГУ, ВШЭ, РГГУ, РУДН та деякі технічні. Топ факультетів за зменшенням від 7 до 2%: економічний, ІT, юридичний, історичний, менеджменту, журналістики, фізичний, механіко-математичний, психології, філологічний. Телевізор практично не дивляться, кіно качають з мережі. http://basilisklab.com/boloto-analis-posetitelei.html

Очевидно, що саме креативний клас забезпечує випуск духовної «продукції», стимулює і організує розвиток сучасної економіки, і перш за все – найновіших ІТ. Загальна чисельність цього суспільного шару в Україні, на думку різних експертів, складає від півтора до семи мільйонів. Поряд із внутрішнім потягом до свободи ці люди мають пряму класову вигоду від інноваційної модернізації, яка в інформаційну добу лише й може вивести країну до економічного процвітання. Поки ж про модернізацію маємо хіба наміри.

"Чинна вертикальна система управління пригноблює інтелект суспільства, вона була створена для ручного управління, створює умови для корупції, а головне - атрофує гідність особи, - пояснює один з українських інноваторів. - На противагу вертикальній наша система є горизонтальною, і відкриває перед кожним бажаючим максимальну можливість самореалізації, дозволяє задіяти інтелект нації, щоби закласти основу "інтелектуальної" країни, країни інноваційної економіки... Наш проект, по суті, стане школою електронного самоврядування нації.» http://e-democracy.in.ua/politychna-systema/435-de-vzjaty-gromadjan-gotovyh-lljagty-na-ambrazurur

"Главная задача лидеров «креативной революции» — помочь интеллектуальным работникам осознать себя как класс, имеющий свои классовые интересы и ценности... В случае применения репрессий к мирным митингующим российской власти придется столкнуться с принципиально новой революционной силой: несмотря на молодость, капитаны современных микробизнесов не просто изобретательны, но и обладают высоким организационным потенциалом: даже рядовой «фрилансер» является полноценным предпринимателем и хорошо разбирается в вопросах планирования, финансирования и организации взаимодействия с партнерами. К тому же, эти люди недостаточно богаты. В этом смысле им, как когда-то пролетариату, нечего терять. Кроме того, в массе своей они не отягощены проблемами семьи и детей." http://newtimes.ru/articles/detail/48049?mid=55

Головне гальмо України

Драматичним наслідком цинізму політиканів стала штучна внутрішня ворожнеча, навколо суперечностей в мовно-історичних поглядах та переконаннях. Мільйони українців на Сході й на Заході, на жаль, ще не усвідомили очевидного: країна, дві великі частини якої нацьковані одна на одну, не може бути успішною. Адже негатив однієї сторони легко потопить найліпший проект опонентів: лише тому, що він «чужий». Підла гра на інстинктах ідентичності різних шарів народу сьогодні лежить колодою на шляху будь-якого ЗАГАЛЬНОукраїнського проекту.

Швидко загальмувати штучну ворожнечу можна лише одним способом: накласти тимчасовий громадянський мораторій на публічні дебати із саморуйнівної тематики до моменту реалізації Проекту – спільного для Сходу і Заходу. За відомою формулою: "У нас різні політичні уподобання. Ми розмовляємо різними мовами. Але Україна у нас одна." Спочатку РАЗОМ здобудемо Україну, а вже потім, в умовах дійсної демократії, повернемося до з’ясування суперечностей.

Українцям варто засвоїти Європейську традицію: ця цивілізація відбулася завдяки пошуку і здійсненню суспільних компромісів. Європейці навчилися защемлювати інтереси обох сторін, аби відкрити дорогу до СПІЛЬНОЇ праці, що гуртувала нації і просувала їх до майбутнього. А ось у східного сусіди традиція протилежна – маятникова. Протистояння триває до ПОВНОЇ перемоги однієї сторони, і тоді – горе переможеним! На думку деяких російських істориків, ця властивість ментальності тягне взаємопридушення соціуму, «закриває» його, і не дозволяє будувати відкрите суспільство.

По ходу спільної роботи напрацюємо толерантність у спілкуванні, відключимо іноземні джерела розбрату, краще пізнаємо один одного і знайдемо механізм спокійного діалогу. Бо ж підсвідомий страх грунтується на недовірі, а недовіра випливає з необізнаності. Отоді, можливо із залученням нейтральних посередників, і знайдемо компроміс, що грунтується на розвіюванні міфів, виключенні брутальної брехні та примарних фобій, на визнанні справедливих аргументів обох сторін. А сьогодні всі емоційні та інтелектуальні ресурси – на Спільний Проект.

Джерело: Третя Українська Республіка


  • Картинка дня

всі карикатури

  • Головне

06.11.16 20:10
Судовий вирок колишньому президенту стане пересторогою наступним владам

Я не буду спокійно слухати обіцянки підлеглих продовжити слідство і дати результат через 2-3 роки. Мене бісять посилання на те, що Литва ВІСІМНАДЦЯТЬ років розслідувала вбивства під Вільнюським телецентром.далі

01.11.16 23:20
Електронні декларації не предмет для жартів

Якщо, приміром, народний депутат не змінить наявність трильйона гривень готівки у себе вдома, я змушений буду відкрити провадження про несплату ним податків в особливо великому розмірі.далі

01.11.16 22:26
Електронне декларування лише початок, а не кінець процесу очищення

У першу чергу Генпрокуратура буде аналізувати декларації половини народних депутатів України, які задекларували готівку понад 100 тис дол США.далі

01.11.16 21:59
Я готовий продемонструвати наявні грошові кошти та цінності, які задекларувала сім’я, а також всі документи, які свідчать про легальність походження статків

Декларацію Генерального прокурора має перевіряти, у разі наявності обґрунтованих підстав, Національне антикорупційне бюро України, а також Національне агентство з питань запобігання корупції.далі

Усі головні події 

  • ЗМІ про нас

ШОК IN-прокуратура померла в суботу

17.07.16 22:11Очільник ГПУ одразу вийшов до трибуни і почав розповідати правду, яка багатьом із присутніх виявилася страшнішою навіть від найцинічнішої брехні. Бо, виявляється, волинська прокуратура, влада та інші силові структури перетворилися на злочинний клубок.далі

"Донбас має повернутися в Україну, а не Україна - на Донбас" - Безсмертний

11.02.16 13:33Росія хоче геополітичного лідерства. Для неї українські Крим, Донбас - це дві сторінки великої книжки, що намагається писати Путін. Вони дають йому лаври "великих" попередників.далі

 

РОМАН БЕЗСМЕРТНИЙ: "КОЖЕН РАУНД ПЕРЕГОВОРІВ У МІНСЬКУ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ЯКОГОСЬ "ШПЕКТАКЛЮ""далі

Люстрація з самого початку була більше модою, ніж відповіддю на проблемудалі

Юрій Луценко: "Коли люди кажуть: Вся влада - суки, сволочі, нічого не роблять, - то я їх розумію"далі

Юра психанул, или Реформы – дело случаядалі

Інші матеріали розділу 

Транспортная компания ПАО Севертранс
Транспортна компанія ПАТ Північтранс

Розробка сайту: Дмитро Лимаренко
2013

YouTube Facebook
Завантаження

Магазин охотничьего и тактического снаряжения

Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на 3republic.org.ua
RSS