Третя Українська Республіка

http://www.3republic.org.ua/ua/ideas/16811


Ю.Луценко: Українська держава цінує гідність бійців

22:50 02.07.2016

«Я перебуваю в Печерському суді, оскільки вважаю цю справу дуже важливою: вона закладає прецедент ставлення держави до тих не святих людей, які її захищали», - так пояснив свою появу при розгляді апеляції на арешт Валентина Лихоліта генеральний прокурор Юрій Луценко.

На його переконання, при обранні запобіжного заходу для бійців, слово про особисту поруку бойового командира, нагородженого бойовими нагородами, і який до цього часу служить у Збройних Силах України, має бути достатнім заходом. Тим більше, у разі неприбуття на виклик слідчого В.Лихоліту загрожуватиме 7 років за дезертирство.

«Ще раз кажу: це не формальна справа. Йдеться про виникнення проблем по Кримінальному кодексу цивільного часу щодо людей, які діяли в умовах фактичного військового часу. Суддю тут звинувачувати не можна, він судить по Закону, а той Закон не враховує воєнної обстановки. Тому, крім сьогоднішніх подій тут, треба ще сильно активізуватися у Верховній Раді, де конче необхідно ухвалити закон, який звільнить від відбування покарання учасників АТО, які не скоїли тяжких злочинів у вигляді убивства, зґвалтування, тощо», - зауважив він.

Такий закон, на думку генерального прокурора, вирішить проблему відповідальності людей, які діяли у воєнній обстановці за законами мирного часу.

Разом з тим Генеральний прокурор відзначив, що не всі, хто зараз перебувають у слідчих ізоляторах, є невинними жертвами.

«Було всякого, і бійці АТО підтвердять, що не всі, хто перебувають під вартою, невинні жертви. Саме тому до кожної справи треба підходити індивідуально. Я прийшов до суду, аби підкреслити: держава поважає гідність бійців АТО і готова неупереджено розглядати справи в суді. Але ні я, ні будь-хто не може скасувати кримінальну відповідальність за імовірний злочин. Особливо – поза зоною проведення АТО. Так от, більшість тих, хто під вартою, скоїли злочини не в бойових умовах», - наголосив Луценко.

Аби вирішити проблему, яка має неабиякий резонанс у суспільстві, за словами Генерального прокурора, треба зробити кілька кроків.

«Верховна Рада має ухвалити Закон щодо скасування відповідальності учасникам АТО на будь-якій стадії слідства за злочини, не пов’язані зі злочинами проти особи. Відповідальність за нетяжкі дії у зоні бойових дій можуть бути скасовані. Доцільно було також створити комітет учасників АТО, які самостійно переглянуть ці справи, а потім разом із адвокатами та стороною обвинувачення знати прийнятні шляхи виходу із ситуації», - запропонував Юрій Луценко.

Водночас він наголосив на тому, що «сьогоднішні події в суді не означають, що всі учасники АТО уникнуть відповідальності».

«Це також не означає, що всім заарештованим буде змінено запобіжний захід. У кожному випадку буде індивідуальний підхід», - запевнив Ю.Луценко.


Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.3republic.org.ua