Третя Українська Республіка

http://www.3republic.org.ua/ua/interview/12712


Віктор Каспрук: Майдан вплинув на протестувальників Боснії і Герцеговини

11:35 13.02.2014

Ексклюзивне інтерв’ю з сербським журналістом й істориком Михайлом Рамачем

- Пане Рамач, через двадцять років Боснія і Герцеговина знову стали ареною запеклого протистояння. Які, на вашу думку, першопричини виникнення такої ситуації?

- Боснія і Герцеговина, в цьому згідні політологи, оглядачі й більшість громадян, - недовершена держава. Її основою стали Дейтонські угоди 1995 року. Згідно з ними, країна складається з босняцько-хорватської Федерації та Республіки Сербської. Федерація поділена на десять кантонів. Центральна влада, Парламентська асамблея та Президія – які складені на паритетній основі з представників трьох націй – мають обмежені повноваження. Отож, на політичній арені немає представників громадян. Є лише представники народів – босняків*, сербів та хорватів. Серби, як правило, мають підтримку Белграда; хорватам надає підтримку Загреб; босняки мають лише Боснію і Герцеговину й тому завзято виступають за її збереження, розбудову та ефективність.

- Масові заворушення в цій країні почалися через погіршення економічної ситуації, зростання безробіття та корупції. Але чи не став ще однією причиною цього протистояння приклад України? Коли люди побачили, що українцям вдається відстоювати свої права попри жорстокі репресії кривавої диктатури Януковича?

- Протести розпочалися в місті Тузла, що в північно-східній Боснії. Колись це був сильний індустрийний центр (боснійський Донбас). Наразі це кладовище соціалістичної промисловості. Десятки тисяч людей без робочих місць, без перспективи. Ці люди дуже добре поінформовані про події в країні й за кордоном. Упевнений, що Майдан впливав на них. Коли в людині немає платні, нема за що купити хліба й молока, залишається тільки протест. Та ще одне: люди які бідують, щодня бачать місцевих, кантональних та центральних діячів в джипах, мерседесах та ауді, бачать їхні вілли та палаци – й не треба дивуватися що вони повстали, що підпалюють й кидають в річки автомобілі політиків та інших багачів. Боснійські пікетувальники – за справедливість й чесність, проти корупції. Такі самі гасла лунають з Майдану на всю Європу. Боротьба за демократію – дуже заразна. На українському прикладі боснійці збагнули, що їх не порятує ані Європа, ані Америка, якщо вони самі не візьмуться до діла.

- Схоже на те, що у всіх минулих подіях - від київського Майдану до Сараєво – простежується головна тенденція: тріщать по швах авторитарні режими. Вони начебто добре влаштувалися: все схоплено - влада, суди, капітали, силові структури. Але ні. Доводиться брати до уваги і пересічних громадян, коли вони більше не дають себе грабувати і стають Народом?

- В Боснії й Герцеговині, саме через згадану недовершеність, громадянин не мож бути вільним громадянином. Його змушують бути вірнопідданим. Ним керує його національна партія – босняцька, сербська, хорватська. Воєнне лихоліття розігнало з країни, скажімо, більшість євреїв та більшість українців. Ті, що залишилися, стали безправними особами, не громадянами: українець може голосувати за сербів або за босняків, але його ніколи не оберуть до міської ради, бо конституція визнає лише згадані три нації. До речі, в Боснії 1991 року було приблизно п`ять тисяч українців – нащадків галичан, які там поселилися на початку ХХ століття, коли територія країни перебувала в складі Австро-Угорщини. І мої предки із Закарпаття, з околиці Мукачева, в середині ХVІІІ століття переселилися не за кордон, а на південь „своєї“ держави, тої ж Австро-угорської монархії. Нові кордони після Першої світової війни відірвали нас від українських земель.

Повертаючись до Боснії і Герцеговини, погоджуюся з думкою, що повстали вільні громадяни – одночасно й голодні – які не хочуть бути чередою, але Народом вільної, функціональної країни.

- Чи можна визначити події у Боснії і Герцеговині як антибюрократичну революцію»?

- Абсолютно. Боснійсько-герцеговинська бюрократія виникла на підвалинах Дейтонських угод. Основною метою Дейтону було призупинити воєнні дії. Тому автори угод на перше місце поклали права народів, занедбуючи права й свободи поодинокої людини. А правами народів надуживають національні лідери, які називають себе рятівниками, сторожами національної ідеї і т.д.

Президент Республіки Сербської Мілорад Додик відрізняється від президента України хіба тим, що він та його „сім`я“ володіють в десять чи в сто разів меншими багатствами. Додик контролює ввіз, вивіз, землеробство, риболовлю, електропромисловість, поліцію, пресу, телебачення – все що існує в Республіці Сербській.

Громадяни Федерації повстали проти „своїх“ феодалів, серби поки що терплять свого.

- Що є головним у цій революції? Політичні вимоги чи народ Боснії та Герцеговини тільки шукає нормального і гідного життя та шансу для своїх дітей?

- Немає нормального, гідного людини життя в ХХІ столітті, якщо людина перебуває на межі виживання. Не випадково серед пікетувальників у Сараєві, Тузлі, Мостарі, Зениці, Біхачі немає жодного імама та католицького священика. Вони належать до державної бюрократії, тієї що їздить у джипах. Так само поводяться сербські православні владики та священики: величають національного вождя Додика й отримують за це відповідну розкіш.

- Чи можливе соціальне відродження в цій країні, якщо народу БіГ вдасться добитися трансформації правлячих еліт?

- В 1945 році БіГ не відрізнялася від країн, якими пройшли фронти: міста були зруйновані, селища кілька разів спалені, тисячі сиріт, вдів, калік... Через сорок років були відбудовані Сараєво – згадайте лиш Зимові олімпійські гри 1984 року – Тузла, Зеніца, Мостар, Баня Лука, Біхач, Травник (варто прочитати роман „Травницька хроніка“ югославського нобелівця Іво Андрича про зіткнення ісламської та європейської цивілізацій), Олово, Брчко, Лівно, Фоча... Сараєво стало центром югославської рок-музики. Припускаю, що мої ровесники в Україні пам`ятають групу „Бієло дуґме“ Ґорана Бреґовича, фільми Хайрудіна Крвавца... Отож, можливе й соціальне й моральне відродження. Чи воно станеться, не знаю. Я дуже люблю Боснію, поважаю незламний боснійський дух. Не забуваю, що колеги з тисячу днів обложеного Сараєва (1992-1995) разом із новинами посилали анекдоти. Вірю в майбутнє європейської Боснії і Герцеговини.

- Нарешті у Боснії і Герцеговині, після 20-30 років люди почали розуміти, що ними маніпулювали? Оскільки правителі, використовуючи систему розділяй і володарюй та сіючи ненависть між двома групами населення (релігійну, етнічну, географічну, гендерну) «успішно» приватизували країну на свою користь…

- Вашим питанням Ви вже відповіли. В Боснії і Герцеговині, як в Федерації так й в Республіці Сербській, є лише володарі. На політичній сцені немає відповідальних політичних діячів, немає людей які спроможні подивитися в очі співнародникам та іншим громадянам. Є лише скоробагатьки, бездушні нувориші, бандити... На одному боці мій цивілізаційний оптимізм, на другому факт, що тридцять років тому в Сараєві фередже можна було бачити лише на літніх жінках. Наразі за фередже ховаються й вісімнадцятилітні красуні. Далеко не всі, на щастя. Фередже тут не справа моди. Маю на увазі цивілізаційну справу. Дівчата й жінки сховані за фередже – рабині, служниці своїх господарів. Актуальні протести в БіГ я бачу як протести проти усіх видів рабства, прислужництва, приниження людини.

- Європейські парламентарії готують списки чиновників з Боснії і Герцеговини, яким буде заборонений в'їзд до країн ЄС, а їхні заощадження будуть конфісковані, якщо насильство над мирними демонстрантами не припиниться. Але якими наслідками може завершитися Майдан у Сараєво?

- Європейський союз є одним з гарантів збереження й розбудови єдиної, демократичної Боснії і Герцеговини. Отож, він повинен вживати всіх демократичних заходів для порятунку країни з нинішнього глухого кута. До нинішнього безвихіддя країну призвела антиєвропейська політика правлячих кіл.

- Як вважають деякі експерти, мета революції в Сараєво полягає в тому, щоб відокремити зерна від плевел у Федерації. Чи це так?

- Правда, але більше полови, ніж зерна є й в Республіці Сербській. Поки й серби не збунтуються проти своїх феодалів, своїх антиєвропейців, вони не будуть повнокровними вільними сербами, а лише рабами своєї, сербської мафії, очолюваної Додиком.

- Чи не може трапитися так, що після народного повстання Республіка Сербська захоче вийти з Федеративної держави Боснія і Герцеговина і буде намагатися приєднатися до Сербії?

- Сербські лідери постійно заявляють про намір призначити референдум про незалежність й прилучитися до Сербії. Офіційний Белград, незважаючи хто тут перебуває при владі, нормалізував відносини з сусідами й визнав кордони з Хорватією та Боснією й Герцеговиною. Неофіційно часто можна почути гасло: „Всі серби в одній державі“. Саме під цим гаслом Слободан Мілошевич 1991 року розпочав війну задля створенння „Великої Сербії“. В цій війні Сербія зазнала поразку. Гіпотетичне приєднання Республіки Сербької було б для Сербії не здобутком, а тягарем як з політичної, так з економічної та культурної точки зору.

- Як сьогодні у Сербії оцінюють ситуацію в Сараєво? І чи не може народне невдоволення в Боснії та Герцеговині з часом перекинутися і до Белграду?

- У Белграді 10. лютого зібралося кількадесять осіб – сербів за національністю – на підтримку боснійським мітингувальникам. Заступник сербського прем`єра Александар Вучич заявив, що всі мають право протестувати, але нікому не дозволять руйнувати державне майно. В Сербії наразі триває передвиборча кампанія (парламентські вибори призначені на 16 березня) так, що політичні діячі не встигають визначатися щодо боснійських справ.

А щодо економічної ситуації – немає великої різниці. Безробіття, корупцію, відчай можна бачити на кожному кроці. Як і у сусідів, вистачить лише однієї іскри, щоби підпалити вогонь. Такою іскрою іноді стають зовсім неполітичні події: румунську революцію в грудні 1989 року підпалило ув`язнення протестантського пастора угорського походження Ласло Текеша. В регіоні на межі спалаху разом з БіГ перебувають Сербія, Косово, Македонія, Чорногорія, Албанія. Не набагато краща ситуація в Греції та Хорватії, але Євросоюз має механізми для порятування своїх членів.

* Звертаю увагу на терміни боснійський та босняцький; перший стосується країни, другий нації. Босняками називаються слов`яни, які сповідують іслам. Боснійці – це всі громадяни БіГ.

Біографічна довідка:

Михайло Рамач народився 16 серпня 1951 року в м. Руска Ксрестур (Югославія). За фахом історик. Журналіст, поет, перекладач, ТВ сценарист. Живе і працює в Сербії. Автор шести поетичних книжок, трьох книг політичних есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. З 1998 року співробітник Радіо «Свобода». В сербських ЗМІ надрукував чимало матеріалів про Україну. Член Національної Спілки письменників України.

Автор збірок поезій для дітей: «Лібрето за одне літо», «Казка про скрипаля і скрипку», «Шибеник між зорями»; перекладів творів Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки, М. Рильського, О. Гончара, В. Сосюри, П. Тичини та інших українських письменників русинською мовою.

Нагороджений у 2006 році з нагоди 15-ї річниці незалежності України орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня. А в 2004 році став лауреатом сербської премії за публіцистику імені Светозара Милетича. Премію призначено за книжку політичних есе сербською мовою «По той бік мрій», яка вийшла в світ в 2003 році. У ній ідеться про останній рік влади Слободана Мілошевича і початок розвитку демократичного суспільства після краху його режиму.


Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.3republic.org.ua